Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Święto 43 Bazy Lotnictwa Morskiego

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2011-09-26 Autor: Godlewski Krzysztof


    W ubiegły piątek 23 września 43 Baza Lotnictwa Morskiego obchodziła swoje święto. W ten sposób podtrzymano tradycję jednostek, które stacjonowały w Gdyni Babich Dołach do końca ubiegłego roku. Na płycie lotniska obok samolotów i śmigłowców z Marynarki Wojennej pojawiły się statki powietrzne sił powietrznych i wojsk lądowych.

    Od uroczystej zbiórki kadry i pracowników wojska w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej MW rozpoczęły się w piątek, 23 września, pierwsze obchody święta 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Dowództwa Marynarki Wojennej, Dowództwa Brygady Lotnictwa MW, 44 Bazy Lotnictwa Morskiego, Policji, Straży Granicznej oraz władz samorządowych i stowarzyszeń byłych żołnierzy zawodowych. Na lotnisko w Gdyni oprócz patrolowo – rozpoznawczej Bryzy i śmigłowca zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ z Siemirowic i Darłowa przyleciały również śmigłowiec Mi-24 z Pruszcza Gdańskiego oraz samoloty transportowe Sił Powietrznych: C-130 z Powidza i C-295 z Krakowa. Uczestnicy obchodów mogli także zobaczyć pokaz ratownictwa w wykonaniu miejscowej załogi śmigłowca W-3RM „Anakonda” oraz przelot pary samolotów Su-22 ze Świdwina.

    43 Baza Lotnictwa Morskiego powstała na początku tego roku. Sformowano ją w oparciu o siły i środki jednostek stacjonujących na lotnisku w Gdyni Babich Dołach do końca 2010 roku: 43 Bazy Lotnictwa MW i 28 Puckiej Eskadry Lotniczej. Do głównych zadań bazy należą: zwalczanie okrętów podwodnych (ZOP) samodzielnie oraz we współpracy z okrętami, rozpoznanie jednostek nawodnych i wskazywanie celów okrętom, zabezpieczenie polskiej strefy poszukiwania i ratownictwa na Bałtyku oraz transport ludzi i sprzętu. Na wyposażeniu jednostki znajdują się śmigłowce pokładowe ZOP SH-2G, śmigłowce ratownicze W-3RM „Anakonda”, śmigłowce transportowe Mi-17 i W-3T, samoloty transportowo – desantowe An-28TD oraz śmigłowce Mi-2. Bazą dowodzi kmdr pil. Wiesław Cuper.

Tekst bl.mw.mil.pl
Zdjęcia: Krzysztof GodlewskiKrzysztof Horn

72
66