Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Start z pokładu ORP "Gen. T. Kościuszko"

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2011-03-21 Autor: Franczyk Michał

Dziś mieliśmy okazję obserwować niecodzienną operację lotniczą w Porcie Wojennym w Gdyni. Z pokładu fregaty rakietowej typu Oliver Hazard Perry ORP "Gen. T. Kościuszko" zacumowanej przy nabrzeżu portowym wystartował śmigłowiec SH-2G Kaman z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w celu przebazowania maszyny na macierzyste lotnisko w Gdyni Babich Dołach. Tego typu operacje w porcie są rzadkością i zdarzają się tylko wtedy, gdy podczas zakończenia manewrów występują niekorzystne warunki pogodowe uniemozliwiające przebazowanie śmigłowca wcześniej. Standardowo tego typu operacje odbywają się na morzu.
Podobna sytuacja miała miejsce w lutym 2010 roku. Wtedy również z powodu warunków atmosferycznych Kaman popłynął na pokładzie fregaty do portu, skąd po polepszeniu warunków, przebazował się na Babie Doły o czym informowaliśmy na naszej stronie : SH-2G w Porcie Wojennym .

 Zapraszamy do galerii zdjęć, w której obejrzycie zdjęcia wykonane podczas dzisiejszej operacji wykonane z pokładu zacumowanej obok "Kościuszki" bliźniaczej fregaty ORP "Gen. K. Pułaski".

Michał Franczyk

63
69