Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Start SH-2G z Portu Wojennego

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2014-03-27 Autor: Franczyk Michał

Wczoraj (środa 26 marca) byliśmy świadkami rzadkiego wydarzenia w Porcie Wojennym w Gdyni Oksywiu. Z pokładu fregaty rakietowej typu Oliver Hazard Perry ORP "Gen. T. Kościuszko" zacumowanej przy nabrzeżu wystartował śmigłowiec Zwalczania Okrętów Podwodnych SH-2G z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego.

Załoga Kamana przebazowała maszynę na macierzyste lotnisko w Gdyni Babich Dołach po zakończonych w miniony piątek ćwiczeniach "Cold Response 2014", w których obie jednostki brały udział za kołem polarnym, w północnej części Norwegii. Zaplanowana na wtorek, podczas powrotu fregaty z ćwiczeń, operacja przebazowania śmigłowca z morza na lotnisko musiała zostać przełożona z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych panujących we wtorek na Pomorzu i tym samym śmigłowiec wpłynął na pokładzie fregaty do portu. Wczoraj pogoda dopisała i załoga mogła bezpiecznie przebazować maszynę na lotnisko dostarczając nam przy tym niecodziennych wrażeń.

Start SH-2G z pokładu fregaty zacumowanej w porcie to rzadkość i z miłą chęcią zawsze ją oglądamy, a był to już trzeci raz kiedy udokumentowalismy dla Was to wydarzenie. Pierwsza tego typu operacja miała miejsce w 2010 roku - SH-2G w Porcie Wojennym , druga zaś rok później - Start z pokładu ORP "Gen. T. Kościuszko" .

Michał Franczyk
Sebastian Lemański
42
35