Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Śmigłowiec Marynarki Wojennej pomógł wędkarzowi

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2011-05-21 Autor: Franczyk MichałŚmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej „Anakonda” uratował dzisiaj (sobota, 21 maja) chorego wędkarza z jednostki „Marinero 2” znajdującej się 27 mil morskich (ok. 45 kilometrów) na północ od Władysławowa. Po przetransportowaniu na ląd pacjent został przekazany obsadzie karetki pogotowia.
   
Służby ratownicze Marynarki Wojennej zostały zaalarmowane o godzinie 12:46. Okazało się, że pomocy potrzebuje mężczyzna znajdujący się na jednostce wędkarsko-usługowej. Ze wstępnych informacji uzyskanych od Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego (MRCK) wynikało, że u potrzebującego pomocy wystąpiło drętwienie ramion, a następnie utrata przytomności. O 13:04 z lotniska Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach wystartował śmigłowiec ratowniczy „Anakonda”. Jednocześnie MRCK Gdynia zdecydowało o skierowaniu swojej jednostki ratowniczej „Bryza” w rejon akcji.
Po osiągnięciu o godzinie 13:22 rejonu akcji przez śmigłowiec Marynarki Wojennej, załoga przystąpiła do podjęcia chorego na pokład. Po mężczyznę zszedł ratownik pokładowy. Operacja podjęcia zakończyła się o godzinie 13:41, po czym załoga śmigłowca rozpoczęła manewr powrotu na macierzyste lotnisko. Po 20 minutach lotu śmigłowiec wylądował na lotnisku MW w Gdyni, gdzie chory wędkarz, w stanie stabilnym i przytomny, został przekazany obsadzie karetki pogotowia.

Skład załogi śmigłowca „Anakonda”:
kpt. mar. pil. Piotr Dejnek – dowódca
kpt. mar. pil. Marcin Abłażewicz - drugi pilot
mł. chor. mar. Grzegorz Burakowski – ratownik
chor. szt. mar. Edward Sokołowski - technik pokładowy

Tekst www.bl.mw.mil.pl, zdjęcia Michał Franczyk
46
54