Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Słowackie tygrysy ponownie w Malborku

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2011-10-27 Autor: Franczyk Michał

We wtorek 25 października 2011 roku na lotnisko 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim przyleciały dwa samoloty Mig-29AS i jeden w wersji UBS oraz z zabezpieczeniem technicznym L-410 Turbolet Słowackich Sił Powietrznych. Jest to druga wizyta Słowaków na malborskim lotnisku. Pierwsza miała miejsce 10 maja tego roku, o czym wspominaliśmy na naszych łamach w artykule Słowacy na "Eagle Talon". Również tym razem powód wizyty gości z południa jest taki sam, jak sprzed pół roku - udział w ćwiczeniach Eagle Talon.

Samoloty , które malborska baza miała okazję gościć, wchodzą w skład 1 Eskadry Myśliwców zwanej tygrysią - Skrzydła Lotnictwa Taktycznego słowackich Sił Powietrznych stacjonującego w bazie Sliac. Jest to jedyna baza lotnicza w Słowacji wyposażona w samoloty odrzutowe. Oprócz już wspomnianych Migów-29 , których w Sliac stacjonuje 12 (10 w wersji AS i 2 w wersji UBS), na terenie bazy stacjonuje 2 Eskadra Myśliwców w której skład wchodzi osiem samolotów L-39 Albatros (4 w wersji ZAM i 4 w CM).

Nazwa "Tygrysia" dla 1 Eskadry została nadana w 1989 roku. Od tej pory godłem rozpoznawczym eskadry jest właśnie tygrys ale większego znaczenia nabrała podczas ważnego dla eskadry wydarzenia w 2003, kiedy została obserwatorem i członkiem honorowym NTA (Nato Tiger Association) podczas zlotu NATO Tiger Meet w Cambrai we Francji (spotkania eskadr członkowskich odbywają się corocznie od 1961 roku). Od tego czasu piloci eskadry ciężko pracują, aby w przyszłości dołączyć do grona pełnoprawnych "Tigersów" NATO. Wizytówką tygrysiej eskadry jest przemalowany w barwy białego tygrysa jeden z Migów-29UBS o numerze taktycznym 1303, który też reprezentuje corocznie eskadrę podczas Tiger Meet. Samolot ten stanowił dla nas niebywałą atrakcję i niespodziankę, przylatując we wtorek na malborskie lotnisko, nic więc dziwnego, że był najbardziej wdzięcznym obiektem naszych aparatów fotograficznych.

Słowaccy piloci podczas dwóch dni Eagle Talon wykonali wszystkie założone w ramach ćwiczeń zadania i w piątek odlecą do swojej macierzystej bazy, my zaś mamy nadzieję, że na wiosnę znów zaszczycą nas swoją obecnością. 

Tekst Michał Franczyk
Zdjęcia Aviateam.pl