Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Rybołów 2012

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2012-05-21 Autor: Franczyk Michał

Na poligonach morskich Bałtyku rozpoczyna się dzisiaj ćwiczenie taktyczne Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej pod kryptonimem Rybołów 2012. Przez trzy dni załogi śmigłowców W-3RM i Mi-14PŁ oraz samolotów patrolowych Bryza będą doskonalić prowadzenie działań zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) oraz misji poszukiwawczo- ratowniczych w ramach połączonej operacji obronnej.

Od przebazowania śmigłowca ratowniczego W-3RM Anakonda z Darłowa na lądowisko w Dziwnowie rozpoczęło się dzisiaj trzydniowe ćwiczenie taktyczne Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej pod kryptonimem Rybołów 2012. Zadaniem załogi Anakondy z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego będzie prowadzenie działań SAR (ang. Search and Rescue - poszukiwania i ratownictwa) na morzu we współdziałaniu z samolotem patrolowo - rozpoznawczym Bryza, okrętem ratowniczym ORP Lech i jednostką Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej. Morskie epizody działań SAR obejmują między innymi poszukiwanie i podjęcie rozbitka z wody, podjęcie rozbitka z tratwy i pokładu okrętu, a także odnalezienie rozbitka w wodzie i zrzut tratwy z pokładu samolotu patrolowego. W takcie manewrów przećwiczone zostaną również elementy koordynacji akcji ratowniczej Anakondy przez załogę samolotu patrolowego Bryza. W ostatnim dniu ćwiczenia załoga W-3RM zrealizuje zadanie poszukiwania osoby poszkodowanej w wypadku lotniczym na lądzie. Jednocześnie w ramach manewrów para śmigłowców Mi-14PŁ przeprowadzi działania poszukiwania i śledzenia okrętu podwodnego w dzień przy wykorzystaniu stacji hydroakustycznycznych, w nocy za pomocą wyrzucanych pław radiohydroakustycznych. Podczas działań ZOP załogi "czternastek" będą współpracowały z okrętem podwodnym ORP Orzeł.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW) jest jednym z trzech związków taktycznych morskiego rodzaju sił zbrojnych. W skład BLMW wchodzą obecnie dwie jednostki: 43 Baza Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach oraz 44 Baza Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach i Darłowie. Do głównych zadań brygady należą: poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych samodzielnie i we współdziałaniu z siłami okrętowymi, poszukiwanie, rozpoznanie i wskazywanie celów okrętom, zabezpieczenie polskiej strefy poszukiwania i ratownictwa na morzu, monitoring ekologiczny Polskiej Strefy Ekonomicznej oraz transport ludzi i sprzętu. Na wyposażeniu lotnictwa morskiego znajduje się obecnie ponad 40 samolotów i śmigłowców: samoloty typu Bryza w wersjach patrolowo - rozpoznawczej An-28B1R i An-28B1RM Bis, monitoringu ekologicznego An-28E oraz transportowej An-28TD, a także śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ, pokładowe SH-2G, ratownicze Mi-14PŁ/R i W-3RM Anakonda, transportowe Mi-17 i W-3T oraz śmigłowce Mi-2.kmdr ppor. Czesław Cichy
www.bl.mw.mil.pl

88
50