Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Ratownik - człowiek z pasją

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2014-05-13 Autor: Franczyk Michał

Jakie predyspozycje musi mieć ratownik pokładowy śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, jak wygląda jego proces szkolenia i codzienny trening będzie się można dowiedzieć podczas najbliższej Nocy Muzeów. Już w najbliższą sobotę, 17 maja, zapraszamy do Audytorium Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni na kolejne spotkanie z cyklu "człowiek z pasją". Początek o godzinie 21.30.

Bohaterem sobotniego spotkania będzie chor. Krzysztof Bilecki z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach, który w ciągu 14 lat służby na stanowisku ratownika pokładowego śmigłowca W-3RM ?Anakonda? spędził w powietrzu ponad 1000 godzin. Chor. Krzysztof Bilecki był również uczestnikiem wielu ćwiczeń krajowych i międzynarodowych oraz akcji ratowniczych na morzu.

Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w polskiej strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km? powierzchni morza a Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW) jest obecnie jedyną  w Polsce formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W ramach krajowego systemu ratownictwa morskiego i lotniczego całodobowe dyżury pełnią załogi śmigłowców W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. W składzie załóg śmigłowców BLMW służbę pełni obecnie 14 ratowników pokładowych. Kolejnych 2 jest w trakcie procesu szkolenia.kmdr ppor. Czesław Cichy
www.bl.mw.mil.pl

41
33