Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Ratownicy MW pomogli rannemu marynarzowi

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2012-03-14 Autor: Franczyk Michał

Załoga śmigłowca ratowniczego Marynarki Wojennej RP przeprowadziła dzisiaj (środa, 14 marca) akcję ratowniczą na Bałtyku. Pomocy potrzebował ranny mężczyzna ze statku Icarus III. Jednostka znajdowała się na pozycji około 40 mil morskich na północ od Rozewia. Mężczyzna został podjęty przez załogę śmigłowca i pod opieką lekarza pokładowego przetransportowany na ląd.
   
O godzinie 10:25 służby ratownicze Marynarki Wojennej RP zostały zaalarmowane przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne, że pomocy potrzebuje ranny mężczyzna na jednostce Icarus III.  Ze wstępnych informacji przekazanych służbom SAR wynikało, że marynarz doznał urazu głowy. Do akcji ratowniczej skierowano śmigłowiec Marynarki Wojennej RP "Anakonda" dyżurujący na lotnisku w Gdyni Babich Dołach, który wystartował o godzinie 10:45. Po około 30 minutach lotu osiągnął rejon akcji i załoga "Anakondy" przystąpiła do manewru podjęcia rannego marynarza. Na pokład statku zeszli lekarz i ratownik pokładowy. O godzinie 11:58 ranny został podjęty na pokład śmigłowca i pod opieką lekarza przetransportowany na lotnisko w Gdyni. O godzinie 12:28 śmigłowiec wylądował na lotnisku i ranny mężczyzna w stanie stabilnym został  przekazany cywilnym służbom medycznym.

Skład załogi śmigłowca Anakonda:

    kpt. mar. pil. Piotr Dejnek - dowódca załogi;
    st. chor. szt. mar. pil. Edmund Kutnik - drugi pilot;
    mł. chor. szt. mar. Grzegorz Malski - technik pokładowy;
    kmdr ppor. Daniel Bagiński - lekarz;
    chor. mar. Krzysztof Wasylczuk - ratownik.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej RP jest jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego dyżury pełnią śmigłowce typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego MW RP dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach. W tym roku była to trzecia akcja ratownicza z udziałem lotnictwa Marynarki Wojennej RP, podczas której ratowano życie na morzu. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy morscy uczestniczyli w 522 akcjach ratowniczych, udzielając pomocy 270 osobom.

Tekst i zdjęcia: kmdr ppor. Czesław Cichy, www.bl.mw.mil.pl
81
52