Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Przypinanie skrzydeł Ojczyźnie...

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2018-01-21 Autor: Kirschenstein Krzysztof

Fotografia lotnicza, złożona dziedzina sztuki przestrzennej, która przedstawia szeroko pojęty temat lotnictwa, daje ponadto sposób na zatrzymanie chwil, ulotnych momentów, a później wspomnień. Nie bez przyczyny przywołuję dziś ten temat, gdyż jak już wszyscy zdążyli się zorientować, w tym roku obchodzimy stulecie naszego lotnictwa i Marynarki Wojennej.

Ten krótki materiał pozwoliłem sobie zamieścić na łamach naszej strony, przybliżając sylwetki niektórych osób, które już na trwałe wpisały się w naszą lotniczą brać, a które z niekłamaną radością znam i podziwiam za ich skromność, nienaganną kulturę i dobroduszność serca, które nie pozwalają im samym napisać o sobie, co czynię za nich z wielką atencją. Niech ten skromny materiał, będzie symbolicznym, osobistym podziękowaniem dla nich za trud, wysiłek i wkład w popularyzację polskich skrzydeł. Ich twórcza działalność w rożnego rodzaju przedsięwzięciach oraz szereg publikacji w czasopismach o tematyce lotniczej miała niewątpliwie olbrzymią siłę oddziaływania na młodzież, do której i ja się zaliczałem.

Dziś w dobie internetu i różnego rodzaju szybkich przekazów w mediach, brakuje wciąż rzetelnych, merytorycznych reportaży, które oni potrafią jeszcze nadal tworzyć. To dzięki ich twórczości fotoreporterskiej i niegasnącej pasji do lotnictwa - moje losy potoczyły się tak, że i ja kilkanaście lat temu zasiliłem tę wielką już dziś rodzinę lotniczą, w kierunku publicystyki lotniczej, co stało się niewątpliwie ich zasługą. Potrafili (a co niektórzy robią, to do dziś) stworzyć reportaże ze swoich wizyt na różnego rodzaju lotniskach, pokazach i festynach lotniczych, propagując piękno naszego lotnictwa, jego dynamizm i romantyzm. Ich przebogate reportaże okraszone niesamowitymi ujęciami, podparte dodatkowo żywymi wspomnieniami inspirowały w stronę wybrania nie tylko drogi lotniczej, ale i zarażenia bakcylem lotnictwa, przybliżając w ten sposób nam pasjonatom interesujący i atrakcyjny temat, łączący trzy pasje; lotnictwo, publicystykę i fotografie.

Plonem ich wizyt reporterskich były zawsze rzetelne fotoreportaże, udokumentowane wspaniałymi zdjęciami, które potrafili utrwalać na kliszach, a dziś już na kartach swoich aparatów - pokazując piękno naszego lotnictwa, tym samym swój wysoki reporterski warsztat. Materiały ich publikowane w takich czasopismach jak; Skrzydlata Polska, Wiraże, Żołnierz Polski, Bandera, Lotnictwo, Aeroplan, Lotnictwo z Szachownicą, Gapa, miniREPLIKA czy Aeromax - cieszą się niesłychaną popularnością. To im dziś z okazji wspaniałego jubileuszu stulecia naszego lotnictwa dedykuję ten skromny materiał (w kolejnych odsłonach przybliżając ich sylwetki) dziękując raz jeszcze za ich szczerą bezinteresowną pomoc oraz sympatię i szacunek do mojej osoby. Oni wszyscy zasłużyli sobie na szczególne wyrazy uznania. Nich ten symboliczny tekst będzie raz jeszcze moim osobistym podziękowaniem za ich trud i pracę na rzecz wspierania i kultywowania polskiego lotnictwa.

Dziękuję Pani Katarzynie Ochabskiej, śp. Marianowi Mikołajczukowi, kmdr nawig. Kaziowi Gawronowi, Leszkowi Musiałkowskiemu, kpt. pil. Kazimierzowi Majchrzakowi, Wackowi Hołysiowi, Marianowi Kluczyńskiemu, kmdr dr Mariuszowi Konarskiemu, Piotrowi Butowskiemu, Jarkowi Ciślakowi, Wojciechowi Sankowskiemu, Miłoszowi Rusieckiemu, Czarkowi Piotrowskiemu, Robertowi Gretzyngerowi, Wojtkowi Matusiakowi, Mariuszowi Kalinowskiemu, Robertowi Senkowskiemu, Andrzejowi Wronie, Sławkowi Bartosikowi i Adamowi Gołąbkowi.

Dziękuję również moim kolegom z portalu Aviateam.pl Krzysztofowi Godlewskiemu, Markowi Piotrowskiemu, Krzysztofowi Horn, Sebastianowi Lemańskiemu, Michałowi Franczykowi, Jarosławowi Kani, Sławkowi Rodakowi i Mirkowi Gawrońskiemu za ich nieocenioną pomoc nie tylko przy różnego rodzaju wyjazdach, ale za ich szlachetne serce, bezinteresowną pomoc, która pozostanie w mojej pamięci na zawsze jako okres profesjonalnej współpracy i zrozumienia dla mojej osoby.

Życzę wszystkim pozostawania w dobrym zdrowiu i kondycji, a także wytrwałości w realizacji osobistych i zawodowych planów oraz spełnienia wszystkich marzeń, by krąg indywidualnych osiągnięć i sukcesów poszerzał się, a kolejne etapy życia przyniosły poczucie zadowolenia i dały asumpt do jeszcze wielu ciekawych przeżyć.


                                           Krzysztof Kirschenstein

56
12