Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Przypinanie skrzydeł Ojczyźnie...część 6 Wacław Hołyś

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2018-06-11 Autor: Kirschenstein Krzysztof

Dziś chcę przybliżyć postać kolejnego mojego serdecznego kolegę, który od wielu, wielu lat - popularyzuje na łamach rożnych czasopism, krajowych i zagranicznych oraz szeregu książek - "Polskie Skrzydła". Wacław Hołyś, znakomity fotograf i pasjonat naszego lotnictwa, który od lat dzieli się swoimi materiałami z ludźmi, którym szczególnie nasze lotnictwo jest bliskie sercu.

Jest człowiekiem koleżeńskim, o dużej kulturze osobistej, zawsze służącym radą i pomocą. Do tego skromny i ogromnie ceniony przez całe środowisko lotniczo-spotterskie. Mimo sędziwego wieku wciąż pełen niegasnącej energii - używa życia bez tracenia z oczu dobra innych. To właśnie w dużej mierze jego modrości życiowej, dziś należy bez wątpienia do kanonu najbardziej rozpoznawalnych ludzi w całym środowisku lotniczym. Jest od kilkudziesięciu lat w gronie moich stałych wielbicieli z którym współpraca przebiega wzorowo. Dlatego mogę dziś z nieskrywaną przyjemnością napisać parę słów o nim. Wacek z dumą dzieli się swoją pasją, lecz niechętnie opowiada o sobie.Jak mi kiedyś powiedział - "Moja fascynacja lotnictwem zaczęła się jeszcze w latach 50-tych, kiedy to nad moim domem rodzinnym przeleciał nisko wojskowy samolot". Ten moment sprawił, że lotnicza miłość zaczęła kwitnąć u Wacka, zaś przygoda z fotografią rozpoczęła się wraz prezentem imieninowym otrzymanym od rodziców - aparatem fotograficznym. Jak skromnie przyznaje - "O fotografii niewiele wiedziałem, a książek było jak na lekarstwo. Po prostu uczyłem się na własnych błędach".

Jego niezłomna wytrwałość i niespotykana miłość do lotnictwa, pozwoliły przetrwać napotykane na drodze trudności. Fotografowanie stało się jego prawdziwą pasją. Każdą wolną chwilę starał się spędzać na lotnisku. Dużo czasu poświęcał fotografii, kolekcjonowaniu czasopism oraz książek lotniczych. Będąc u niego w domu z moim redakcyjnym kolegom Krzysztofem Godlewskim, mogłem dopiero zobaczyć jak olbrzymim zbiorem ww. materiałów dysponuje. Do dziś jestem pod ogromnym wrażeniem Jego niesłabnącej siły, energii i niesłychanej wręcz miłości do pasji, której poświecił duży kawałek swojego życia.To musiało przynieść owoc, gdyż z czasem zaczęło wzrastać zainteresowanie jego dziełami. Pierwsze zdjęcia Wacka ukazały się w słynnej "Skrzydlatej Polsce". Później rozpoczął współpracę ze słynnym do dziś czasopismem lotniczym - "Wiraże", "Lotnictwo", "Lotnictwo i Szachownica", "MiniReplika", gdzie prezentował swoje materiały okraszone rożnymi ciekawymi i unikatowymi zdjęciami. Jest autorem specjalnej edycji albumu zdjęciowego z okazji 80-lecia Polskiego Lotnictwa pt. "Polskie Skrzydła", współautorem serii Typy Broni i Uzbrojenia -Samolot myśliwsko-szturmowy Lim-6bis oraz wielu artykułów dotyczących naszego lotnictwa.


Na koniec chciałbym wyrazić moje uznanie dla Twojego zaangażowania, odwagi i odpowiedzialnej postawy - życząc Ci wszelkiej pomyślności w życiu osobistym oraz spełnienia wszystkich życiowych planów - łącząc wyrazy mojego szczególnego szacunku i poważania.


                                 Krzysztof Kirschenstein

35
10