Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Pożegnanie Dowódcy Marynarki Wojennej Admirała Andrzeja Karwety.

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2010-04-26 Autor: Franczyk Michał

26 kwietnia 2010r na Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni, przy zabytkowym okręcie ORP "Błyskawica", z najwyższymi honorami marynarskimi pożegnano tragicznie zmarłego w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem dowódcę Marynarki Wojennej admirała floty Andrzeja Karwetę.   Z budynku Dowództwa MW kondukt żałobny z trumną admirała przejechał w asyście Kompanii i Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej skwerem Kościuszki na nabrzeże przy okręcie "Błyskawica" , gdzie rozpoczęła się uroczystość pożegnalna.Rozpoczęły ją wspomnienia o tragicznie zmarłym admirale przez dziekana Akademii MW, pośmiertne odznaczenie przez Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz decyzją Prezydenta RP pośmiertna nominacja Andrzeja Karwety na stopień Admirała.

O godzinie 12:00 rozpoczęła się msza święta celebrowana przez Metropolitę Gdańskiego arcybiskupa Leszka Sławoja Głódzia. Pod koniec nabożeństwa, po przemówieniach Ministra Obrony Narodowej, zastępcy szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Mieczysława Stachowiaka oraz Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka, oddano 17 salw honorowych z pokładu ORP "Błyskawica". Po salucie Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej odegrała "Hymn do Morza" , podczas którego pożegnalny przelot wykonał klucz śmigłowców Lotnictwa MW. Po zakończeniu nabożeństwa rozległy się syreny na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej od Świnoujścia po Gdynię.

Uroczystościom pożegnalnym asystowały zacumowane okręty Marynarki Wojennej: niszczyciel min ORP Flaming, okręty rakietowe ORP Orkan i ORP Metalowiec, korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub, okręt rozpoznawczy ORP Hydrograf i ratowniczy ORP Piast a także francuski okręt FS Sagitaire. Po uroczystościach trumna z ciałem ś.p. Admirała Andrzeja Karwety została przewieziona na cmentarz w Baninie. Tam w gronie rodziny i bliskich Dowódca MW został pochowany.Tekst i zdjęcia: Michał Franczyk video: Marek Piotrowski
49
49