Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Powrót "Orki"

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2012-07-05 Autor: Franczyk Michał

Już w najbliższą sobotę i niedzielę darłowski Mi-14PŁ w nowym, okolicznościowym kamuflażu będzie reprezentował morskie skrzydła w międzynarodowych pokazach Royal International Air Tattoo w Wielkiej Brytanii. W historii jednostki to drugi śmigłowiec zwalczania okrętów podwodnych z orką na kadłubie.

W swój pierwszy lot w nowym malowaniu wyruszył dzisiaj śmigłowiec Mi-14PŁ 1001 z darłowskiej Grupy Lotniczej (GL) 44 Bazy Lotnictwa Morskiego. "Czternastka" w nowym kamuflażu oraz patrolowo - rozpoznawcza Bryza z Siemirowic będą reprezentowały polskie lotnictwo morskie na Royal International Air Tattoo w Fairford w Wielkiej Brytanii. Druga w historii jednostki "Orka" powstała z okazji przypadającego we wrześniu 50-lecia lotnictwa Marynarki Wojennej RP w Darłowie. Poprzednia powstała w sierpniu 2002 roku na śmigłowcu z nr 1012. Maszyna ta latała w tym kamuflażu do kwietnia 2008 roku, kiedy to trafiła do Wojskowych Zakładów Lotniczych w Łodzi na remont oraz modernizację do wersji Mi-14PŁ/R.

Nowe malowanie 1001, zaprojektowane przez kmdr ppor. Zdzisława Szawłowskiego, wykonał personel Zespołu Technicznego GL Darłowo.

www.bl.mw.mil.pl
Fot.  Mariusz Kalinowski, Krzysztof Godlewski

75
53