Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Poranna akcja ratownicza na Bałtyku

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2014-04-26 Autor: Franczyk Michał

Załoga śmigłowca ratowniczego Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczyła dzisiaj rano (sobota, 26 kwietnia) w akcji ratowniczej na Bałtyku. Natychmiastowego transportu medycznego do szpitala wymagała kobieta znajdująca się na pokładzie promu Stena Vision. U poszkodowanej wystąpiły komplikacje pooperacyjne.

Tuż przed godziną 6.00 załoga śmigłowca ratowniczego W-3RM ?Anakonda? pełniąca dyżur na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach została zaalarmowana, że pomocy potrzebuje obywatelka Szwecji podróżująca promem Stena Vision. W chwili otrzymania sygnału jednostka znajdowała się około 4 mile morskie na północny-wschód od Helu. Śmigłowiec W-3RM wystartował do akcji o godzinie 6.06. Po zaledwie 6 minutach lotu znajdował się już nad promem, gdzie załoga przystąpiła do operacji podjęcia chorej kobiety na pokład maszyny. O godzinie 6.25 ratownik podjął poszkodowaną do śmigłowca za pomocą noszy a 10 minut później "Anakonda" wylądowała na lotnisku w Gdyni, gdzie kobieta została przekazana obsadzie karetki pogotowia.

Skład załogi śmigłowca ratowniczego "Anakonda":
- kpt. pil. Janusz Żytko (dowódca);
- st. chor. szt. Edmund Kutnik (drugi pilot);
- chor. Grzegorz Burakowski (ratownik pokładowy);
- st. chor. szt. Robert Kotyński (technik pokładowy).

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.

 W tym roku była to 3 akcja ratownicza na morzu z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od początku lat 90-tych załogi samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego uczestniczyły w 545 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 286 osobom.

kmdr ppor. Czesław Cichy
41
40