Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Pokaz ratownictwa morskiego

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2012-06-25 Autor: Franczyk Michał

W ubiegłą sobotę, w ramach obchodów Święta Marynarki Wojennej i Festiwalu Orkiestr Wojskowych można było zobaczyć pokaz ratownictwa morskiego w wykonaniu załogi śmigłowca W-3RM "Anakonda". Kolejny pokaz ratownictwa odbędzie się już w czwartek, 28 czerwca. Tym razem będzie to element pokazu działań antyterrorystycznych i ratowniczych w ramach XII Bałtyckich Targów Militarnych.

W czwartek, 28 czerwca, między godziną 18.00 a 19.00, w rejonie Basenu Prezydenckiego w Gdyni kolejny raz będzie można zobaczyć ratowników Marynarki Wojennej w akcji. Załoga "Anakondy" z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego zaprezentuje techniki ewakuacji poszkodowanego z pokładu jednostki za pomocą noszy oraz podjęcia rozbitka z wody. W pokazie działań antyterrorystycznych i ratowniczych będą również uczestniczyć wydzielone siły i środki Wojsk Specjalnych, Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Izby Celnej, Urzędu Morskiego, Państwowej Straży Pożarnej oraz Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Śmigłowiec W-3RM "Anakonda" przeznaczony jest do wykonywania zdań poszukiwawczo - ratowniczych nad wodą i lądem, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy. Na pokład może zabrać do 8 rozbitków ( w pozycji leżącej 2). Obecnie lotnictwo Marynarki Wojennej eksploatuje siedem tego typu maszyn. Cztery z nich wyposażono w system obserwacji termowizyjnej, który zwiększa efektywność poszukiwania rozbitków w nocy. W-3RM wyposażony jest w dźwig burtowy z wciągarką elektryczną przeznaczoną do podnoszenia lub opuszczania ludzi i ładunków za pomocą pasa ratowniczego, chusty (tzw. trójkąta ratowniczego), dwuosobowego kosza lub noszy. Dzięki rozmieszczonym wokół kadłuba nadmuchiwanym pływakom "Anakonda" ma możliwość awaryjnego wodowania. W skład załogi wchodzi do 5 osób: dowódca załogi, drugi pilot, technik-operator dźwigu, lekarz i ratownik.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego dyżury pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy morscy uczestniczyli w 525 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 272 osobom.

W galerii zdjęcia z pokazu. Polecamy również obejrzenie filmu autorstwa reporterów Marynarki Wojennej.

Tekst: www.bl.mw.mil.pl
Fot: Michał Franczyk
Video: Reporterzy MW

70
48