Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych w Gdyni

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2012-06-30 Autor: Franczyk Michał

W miniony czwartek, 28 czerwca, w gdyńskim Basenie Prezydenta odbyły się pokazy działań antyterrorystycznych i ratowniczych z udziałem sił i środków Marynarki Wojennej RP, Formozy, Morskiego Oddziału Straży Granicznej, Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa, Izby Celnej w Gdyni, Państwowej Straży Pożarnej, Zarządu Portu Morskiego i Urzędu Miejskiego w Gdyni. Scenariusz zakładał odbicie zakładników z opanowanej przez terrorystów jednostki pływającej, ewakuację rannych i zakładników z płonącej jednostki oraz ugaszenie pożaru. Impreza została zorganizowana przez Urząd Morski w Gdyni w ramach 12 Bałtyckich Targów Militarnych "Balt Military Expo".

Nas, jak na redakcję lotniczą przystało, na pokazy przyciągnęły śmigłowce, które brały udział w pokazie. Niewątpliwie największą niespodzianką dla nas był S-70i Blackhawk wyprodukowany na licencji Sikorskiego w PZL Mielec, który nad gdyński Skwer Kościuszki przyleciał z Gdańska, gdzie przez dwa dni prezentował się na wspomnianych wyżej targach. Śmigłowiec zaprezentował się publiczności nad wodą Basenu Prezydenckiego podczas działań Formozy szturmującej opanowany przez terrorystów statek. Pokaz możliwości manewrowych maszyny był pierwszą okazją do podziwiania tego śmigłowca na Pomorzu. Po zakończeniu pokazu załoga Blackhawka odleciała do macierzystego Mielca.

Drugim śmigłowcem biorącym udział w pokazach była znana już dobrze na gdyńskim niebie W-3RM "Anakonda" z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach. Załoga Anakondy zaprezentowała elementy akcji ratowniczej, w jakich bierze udział podczas realnych zdarzeń na wodach Bałtyku. Licznie zgromadzona publiczność mogła obserwować opuszczenie ratownika na jednostkę pływającą, opuszczenie noszy i po ułożeniu i zabezpieczeniu rannego na noszach podjęcie go na pokład śmigłowca. Drugim elementem pokazu było odnalezienie w wodzie rozbitka i zabranie go przez ratownika na pokład śmigłowca. Po zakończeniu pokazu i ukłonie w kierunku publiczności załoga odleciała na macierzyste lotnisko. Na naszej stronie już kilka razy ukazały się komunikaty Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej RPo akcjach ratowniczych z udziałem Anakondy. Dzięki temu pokazowi można było zobaczyć, jak to wygląda gdzieś na wodach Bałtyku podczas realnej akcji.

Była to już druga w ostatnim tygodniu okazja do podziwiania umiejętności ratowników morskich. Poprzedni pokaz odbył się w ubiegłą sobotę z okazji Święta Marynarki Wojennej RP, o czym informowaliśmy w artykule Pokaz ratownictwa morskiego

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pokazów w naszej galerii.

Tekst Michał Franczyk
Fot. Aviateam.pl
75
51