Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Płk dypl. pil. Ryszard Grundman

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2015-04-12 Autor: Kirschenstein Krzysztof

Dziś po raz kolejny mam smutny obowiązek podzielić się na łamach naszego portalu, że wczoraj 11 kwietnia 2015 roku w Warszawie odszedł z lotniczego grona - płk dypl. pil w st. spoczynku Ryszard Grundman. Człowiek niezwykle odważny i skromny, który zapisał się w pamięci jako wspaniały pilot myśliwski, oddany rodzinie i ojczyźnie, którą kochał bezgranicznie. Służba w wojsku była zawsze jego pasją i żywiołem, a w życiu prywatnym, człowiekiem o wielkim sercu. Był również autorem wielu książek i artykułów o tematyce lotniczej.

Ryszard Grundman ur. się 1 stycznia 1931 roku w Koninie. W 1949 roku wstąpił ochotniczo do OSL w Dęblinie, którą ukończył w 1951 roku jako prymus. Po promocji skierowany do historycznego 1. PLM "Warszawa", w którym pełnił służbę przez 22 lata od chorążego - pilota do pułkownika - dowódcy pułku. W latach 1952-73 brał udział we wszystkich centralnych pokazach i defiladach lotniczych. Należał do pionierskiej grupy pilotów, którzy 26 sierpnia 1956 roku wykonywali "trójką" pilotaż zespołowy na samolotach odrzutowych Lim-2 z okazji Dnia Lotnictwa na lotnisku Okęcie. Tego samego roku uzyskał pierwszą klasę pilota wojskowego. Na 1 Zawodach Lotnictwa Myśliwskiego OPL OK rozegranych w 1959 roku zdobył ze swoim zespołem tytuł mistrzowski. Jako jedyny w swoim pułku zdobył prestiżowy tytuł "Załoga Wyborowa", a na jego samolocie pojawiła się "czerwona błyskawica". W 1963 roku ukończył ASG. Przez 9 lat dowodził 1. PLM "Warszawa", był dowódcą Bazy Lotniczej, szefem Szkolenia i Sportu w Aeroklubie PRL, szefem Służby Ruchu Lotniczego WLOP. Podczas swojej bogatej służby zgromadził na koncie około 3000 godz. na rożnych typach samolotów od UT-2 do MiG-21. Zaliczył trzy loty bojowe do samolotów rozpoznawczych i balonów, które regularnie w czasie zimnej wojny naruszały polską przestrzeń powietrzną. Brał udział w słynnej tafli lotniczej składającej się z 64 samolotów. Na defiladzie 1000-lecia Państwa Polskiego prowadził groty samolotów naddźwiękowych. W 1978 roku Ryszard Grundman brał udział w Mistrzostwach Świata Akrobacji Samolotowej w Czeskich Budziejowicach latając na samolocie Zlin-50L. W 1990 roku był członkiem komisji, która opracowała nowe znaki i symbole Sił Powietrznych RP. Przez dwie kadencje pełnił funkcje radnego Powiatowej Rady Narodowej w Mińsku Mazowieckim. Inicjował pierwsze czyny żołnierskie w Wojsku Polskim. Za wzorową służbę odznaczony został Krzyżem Komandorskim, Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, orderem Znak Chwały Misją Pojednania i wieloma innymi. Otrzymał z rąk Prezydenta RP tytuł Zasłużony Pilot Wojskowy RP. Po 42 latach wspaniałej służby w grudniu 1992 roku, przeszedł w stan spoczynku. Autor książek pt. "Smugi na niebie", "W cieniu skrzydeł", "Podniebne rodeo", "Polscy piloci i UFO", "Gniazdo". Laureat Nagrody Literackiej Ministra Obrony Narodowej. Należał do Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Rodzinie Zmarłego redakcja Aviateam.pl składa wyrazy głębokiego współczucia.


                                                        Cześć Jego Pamięci.


Ps. Pogrzeb płk dypl. pil. Ryszarda Grundmana odbędzie się 20 kwietnia 2015 roku o godz. 14.00  na Wojskowym Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Tekst Krzysztof Kirschenstein

zdjęcia zbiory autora

76
28