Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Pilot Roku 2018 w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku

Kategoria: Pozostałe wydarzenia Utworzony: 2018-02-16 Autor: Kirschenstein Krzysztof

Wzorem ubiegłych lat pragnę poinformować na łamach naszego portalu, iż zaszczytnym tytułem Pilota Roku 2018 w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku została kobieta - por. Katarzyna Tomiak-Siemieniewicz. Pani Katarzyna z tutejszą bazą związana jest już od ponad sześciu lat. Była pierwszą kobietą w polskim lotnictwie, która zasiadła za sterami samolotu bojowego MiG-29G.


Zadanie, jakie sobie pani Katarzyna postawiła od początku swojej drogi życiowej, przekraczając progi słynnej uczelni w Dęblinie, były o wiele trudniejsze. Jako kobieta musiała przede wszystkim udowodnić nie tylko samej sobie, ale przede wszystkim nauczycielom, instruktorom, że da z siebie dwa razy tyle, co mężczyźni i co za tym idzie, będzie mogła znaleźć się tym samym niejako w elicie pilotów myśliwskich, a że w piramidzie społeczności Ikara, pilot myśliwca, to wybraniec, który znajduje na najwyższym piedestale, czyni z niej osobę szczególną. (ten zawód jest wyjątkowo trudny, wymagający niesamowitego hartu ducha, odporności fizycznej, siły woli, walki, umiejętności zmagania się z dynamiką lotu, przeciążeniami, ale to zawód mimo wszystko - piękny, romantyczny, owiany mgiełką tajemniczości, pozwalający poruszać się w trzech wymiarach)

To się udało, kiedy 18 października 2012 roku wykonała lot egzaminacyjny z instruktorem - ppłk pil. Mariuszem Biajgo - dopuszczający do samodzielnego wylotu. (więcej na ten temat napisałem na naszej stronie w październiku 2014 r.) Pani Katarzyna zapisała się już na stałe na kartach historii polskiego lotnictwa wojskowego, gdyż jako pierwsza kobieta w siłach powietrznych naszego kraju została wyszkolona do pilotowania samolotów myśliwskich typu MiG-29, zdobywając sobie uznanie i szacunek wśród całego personelu lotniczego.

W środowisku lotniczym uchodzi za osobę niezwykle staranną i pracowitą. Zawsze skrupulatna i bardzo dokładna, mając do swojej pracy i wykonywanych obowiązków nieodmiennie jednakowy stosunek. Służy za wzór pracowitości i koleżeństwa. Ponadto jest osobą obdarzoną wielkim talentem, o czym świadczy zdobyty tytuł, na co w pełni sobie zasłużyła. Reprezentuje pokolenie, które wzoruje się na oddaniu bezgranicznej służbie, w połączeniu z głębokim szacunkiem do lotniczego munduru, co daje asumpt dla wszystkich żołnierzy - jako wzór godny naśladowania. Niech nigdy nie zabraknie pani porucznik energii i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów oraz dalszych sukcesów w służbie dla umiłowanej Ojczyzny.


                                                               Z lotniczym pozdrowieniem

                                                                  Krzysztof Kirschenstein

35
18