Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Piknik Lotniczy Darłowo

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2014-08-20 Autor: Franczyk Michał

Wystawa statyczna samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego oraz pokaz działań Grupy Ratownictwa Lotniskowego to główne atrakcje pikniku lotniczego w Darłowie, który odbędzie się już w najbliższy piątek, 22 sierpnia. Brama lotniska otwarta będzie od godziny 10.00 do 15.00. Wstęp wolny.

Na wystawie statycznej będzie można zobaczyć największe obecnie w polskiej armii śmigłowce typu Mi-14 w wersji zwalczania okrętów podwodnych i ratowniczej, śmigłowiec ratowniczy W-3RM ?Anakonda?, samolot patrolowo-rozpoznawczy Bryza, śmigłowiec Mi-2 oraz specjalistyczny sprzęt wykorzystywany do zabezpieczenia szkolenia lotniczego i utrzymania sprawności eksploatacyjnej lotniska. Podczas pikniku będzie można również zobaczyć wyposażenie Straży Granicznej a o godzinie 13.00 symulowaną akcję ewakuacji załogi śmigłowca w sytuacji awaryjnej.

Wejście na lotnisko 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie przez bramę od ul. Lotników Morskich. Od bramy na płytę lotniska będą kursowały bezpłatne autobusy. Organizatorzy pikniku zachęcają do zabrania ze sobą koców prowiantu oraz napojów.

Uwaga! Na lotnisko nie będzie można wjechać samochodem. Jednocześnie informujemy, ze jednostka nie zapewnia miejsc postojowych w rejonie lotniska.

    W czwartek, 21 sierpnia w godzinach od 8.00 do 20.00 oraz w piątek, 22 sierpnia w godzinach od 15.00 do 20.00, zapraszamy również na pokład jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Trałowiec ORP ?Drużno oraz kuter transportowy będą zacumowane przy Nabrzeżu Usteckim portu w Darłówku Wschodnim (w rejonie mostu).

Więcej informacji na stronie internetowej pikniku pod adresem www.pikniklotniczy.darlowo.info .

Akredytacje przedstawicieli mediów uprawniające do wjazdu
na teren lotniska prowadzi oficer prasowy BLMW
kmdr ppor. Czesław Cichy (tel. 665 991 292).
Pisemne zgłoszenia zawierające imię, nazwisko, nr dowodu osobistego/legitymacji prasowej, nazwę redakcji oraz dane pojazdu
należy przesłać na adres blmw.rzecznik@mw.mil.pl
do dnia 21 sierpnia (czwartek), do godziny 12.00

Wjazd dla akredytowanych przedstawicieli mediów w dniu 22 sierpnia
przez bramę przy ul. Lotników Morskich od godziny 10.00


Początki obecności lotnictwa morskiego w Darłowie sięgają 1962 roku, kiedy to Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego nakazał dowódcy Marynarki Wojennej sformować 28. Eskadrę Ratowniczą MW. Początkowo na wyposażenie tej eskadry trafiły śmigłowce SM-1 i SM-2. W październiku 1965 roku, z dostarczonych z ówczesnego ZSRR śmigłowców Mi-4ME sformowano klucz śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). W 1966 roku jednostka została dodatkowo wyposażona w samoloty An-2 przeznaczone do lotów patrolowych. Kolejne nowe śmigłowce, typu Mi-2RM zostały wprowadzone do służby w 1968 roku. W lipcu 1981 roku eskadra otrzymała pierwsze śmigłowce Mi-14PŁ, które znajdują się na wyposażeniu jednostki do dnia dzisiejszego. Dwa lata później na zarządzenie Szefa Sztabu Generalnego eskadrę przeformowano w 16. Pułk Lotnictwa Specjalnego MW, składający się z eskadry ratowniczej i ZOP. Pierwsze śmigłowce ratownicze Mi-14PS przebazowano z byłego ZSRR do Darłowa w lutym 1984 roku. Następnie z dniem 1 lipca 1988 roku pułk został zlikwidowany a sprzęt i personel jednostki wszedł do nowo powstałego 7. Pułku Lotnictwa Specjalnego z miejscem bazowania w Siemirowicach i Darłowie. Taki stan trwał do lipca 1991 roku, kiedy utworzono 40. Eskadrę Zwalczania Okrętów Podwodnych i Ratownictwa.

Wraz z powstaniem Brygady Lotnictwa MW z dniem 1 lipca 1995 roku na bazie rozformowanej eskadry utworzono dwie nowe jednostki: 2. Dywizjon Lotniczy oraz 4. Batalion Zabezpieczenia. Po ośmiu latach funkcjonowania, wraz z kolejną restrukturyzacją lotnictwa MW, 1 stycznia 2003 roku, 2. Dywizjon Lotniczy przeformowano w 29. Eskadrę Lotniczą. Następnie pod koniec 2010 roku eskadra została rozformowana i włączona w strukturę 44. Bazy Lotnictwa Morskiego jako Grupa Lotnicza.

Obecnie na wyposażeniu Grupy Lotniczej w Darłowie wchodzącej w skład 44. Bazy Lotnictwa Morskiego znajduje się 8 śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) Mi-14PŁ, 2 śmigłowce ratownicze Mi-14PŁ/R, 2 śmigłowce ratownicze W-3RM ?Anakonda? oraz 3 śmigłowce Mi-2. Główne zadanie darłowskich lotników to rozpoznanie i wskazywanie celów okrętom oraz poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych. Załogi śmigłowców Mi-14PŁ/R i W-3RM ?Anakonda? pełnią również całodobowe dyżury w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego będąc w gotowości do niesiania pomocy na morzu.

Od lutego 2011 roku Darłowską Grupą Lotniczą dowodzi kmdr por. pil. Cezary Wiatrak.

kmdr ppor. Czesław Cichy
www.bl.mw.mil.pl


23
27