Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Pierwsza akcja ratownicza załogi Anakondy w nowym roku

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2012-01-17 Autor: Franczyk Michał

Służby ratownicze Marynarki Wojennej zostały zaalarmowane przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni, że pomocy potrzebuje rybak z kutra rybackiego UST-203. Kuter znajdował się na pozycji 14 mil morskich na północny-wschód od Helu. Ze wstępnych informacji przekazanych służbom ratowniczym wynikało, że rybak utracił przytomność i potrzebuje natychmiastowej pomocy medycznej.
O godzinie 12:32 na pomoc rybakowi wystartował śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej Anakonda dyżurujący na lotnisku w Gdyni Babich Dołach. Jednocześnie Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR skierowała w rejon akcji swoją jednostkę pływającą Wiatr stacjonującą w Górkach Zachodnich.

Śmigłowiec MW Anakonda osiągnął rejon akcji po 18 minutach lotu. Załoga śmigłowca rozpoczęła manewr podjęcia rybaka na pokład maszyny. Zszedł po niego ratownik pokładowy Anakondy. O godzinie 12:55 rybak został podjęty na pokład Anakondy i pod opieką załogi przetransportowany na ląd, gdzie w stanie stabilnym i przytomny został przekazany obsadzie karetki pogotowia.

Skład załogi śmigłowca Anakonda:

    kpt. mar. pil. Adam SOŁOPA (dowódca załogi)
    kpt. mar. pil. Marek WAWRZYNIAK (II pilot)
    kpt. mar. Mirosław ORZESZEK (ratownik pokładowy)
    st. chor. mar. Paweł STEFAŃSKI (technik pokładowy)

Była to pierwsza w tym roku akcja ratownicza z udziałem śmigłowca Marynarki Wojennej. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy morscy uczestniczyli łącznie w 520 akcjach udzielając pomocy 268 osobom. Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą wyszkolone załogi śmigłowców w ciągłej gotowości do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego dyżury pełnią śmigłowce typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego MW dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.

www.mw.mil.pl
82
56