Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Pamięć o bohaterach

Kategoria: Pozostałe wydarzenia Utworzony: 2011-06-02 Autor: Kirschenstein Krzysztof

W czwartek 2 czerwca 2011 roku, trzy dni przed zbliżającą się 30 rocznicą śmierci dwóch wspaniałych lotników z 34 PLM OPK w Gdyni - Babich Dołach, zebrali się przyjaciele i rodziny tragicznie zmarłych pilotów. Około godz. 12.00 w Samorządowej Szkole Podstawowej nr 28 im. Lotników Polskich mieszczącej się w Babich Dołach odbyły się uroczystości upamiętniające poległych - dowódcę pułku płk dypl. pil. Bolesława Sobanię i zastępcę dowódcy pułku płk pil. Andrzeja Leśnika, którzy zginęli na samolocie MiG-21UM w katastrofie lotniczej na lotnisku Babie Doły 5 czerwca 1981 roku. W obecności prezesa Stowarzyszenia Oficerów Rezerwy 34 PLM i Sympatyków Lotnictwa płk pil rez. Leopolda Stachowskiego,przedstawiciela dowództwa gdyńskiej brygady lotnictwa morskiego,dyrektora szkoły,nauczycieli,uczniów i przyjaciół nieżyjących bohaterów spotkania oraz żon poległych lotników - pani Aleksandry Leśnik i pani Wandy Sobani- Wargulak - pod tablicą biblioteki szkolnej imienia Bolesława Sobani i Andrzeja Leśnika zostały złożone wiązanki kwiatów. Całości dopełniło krótkie, wzruszające przemówienie płk pil. rez. Leopolda Stachowskiego, który przez wiele lat pełnił służbę z poległymi, był ich przyjacielem na dobre i na złe, spędzając z nimi czas w miejscu, do którego najbardziej byli przywiązani, pełniąc zaszczytne zadania dla lotnictwa polskiego – nie tylko na lotnisku Babie Doły. Na samo zakończenie głos zabrały żony nieżyjących pilotów, które w kilku prostych i pełnych wdzięczności słowach podziękowały za tak uroczystą oprawę tego dnia i pamięć o zmarłych.



Płk pil. dypl. Bolesław Sobania ur. się 19 marca 1940 roku w Kolonii Janów Podlaski. Absolwent OSL nr 4 w Dęblinie. W 1973 roku zdobywa tytuł „Mistrza Walki”, za co otrzymał awans na stopień mjr i wycieczkę na Kubę. Za osiągnięcia bojowe mjr Bolesław Sobania zostaje wysłany na akademię ASG w 1977 roku, którą zdaje ze średnią ocen 5.0. Za tak wysokie wyniki otrzymuje awans na stopień ppłk Ponadto zostaje uhonorowany nagrodą „Błękitnych Skrzydeł” przez tygodnik „Skrzydlata Polska”. Zawsze uśmiechnięty, pewny siebie, niezawodny w działaniu. Interesował się geografią, uwielbiał czytać książki, a pasją jego były podróże i związane z nimi przygody. Dowódca 34 PLM OPK pil. dypl. I klasy z nalotem ogólnym ponad 2072 godz. Po śmierci odznaczony przez Radę Państwa Krzyżem Odrodzenia i awansowany na stopień płk Spoczął w Alei Zasłużonych w Gdyni na Cmentarzu Witomińskim.



Płk pil. Andrzej Leśnik ur. się 31 marca 1936 roku w Wousiers we Francji. Do Polski przybył wraz z rodzicami i bratem w 1947 roku, osiedlając się w okolicach Jeleniej Góry. Absolwent OSL nr 4 w Dęblinie. Swoją lotniczą karierę rozpoczął w 25 PLM Pruszcz Gdański, latając tam m.in. w zespole akrobatycznym „Dziewiątka”. W 1967 roku por. pil. Andrzej Leśnik przechodzi do 34 PLM OPK w Gdyni, gdzie przechodzi do III eskadry latającej na samolotach Lim-5. Kontynuuje latanie w grupie akrobatycznej, która uświetnia niemal wszystkie znaczące imprezy lotnicze w całym kraju. Później przeszkala się na samoloty naddźwiękowe MiG-21, na których lata już do końca, będąc na stanowisku zastępcy dowódcy pułku oraz starszego instruktora pułku. Pilot miał 1 klasę z nalotem ogólnym 2193 godz. Płk pil. Andrzej Leśnik interesował się literaturą historyczną i przygodową, a także motoryzacją i naukami ścisłymi. Uwielbiał wycieczki krajoznawcze, na których zawsze starał się odwiedzać muzea. Słynął z ogromnego poczucia humoru. Jego dowcipy do dziś są wspominane i opowiadane wśród personelu lotniczego w całym kraju. Ze swoim dowódcą stanowili trwały i pewny filar szkolenia lotniczego. Po śmierci odznaczony przez Radę Państwa Krzyżem Odrodzenia i awansowany na stopień płk. Spoczął w Alei Zasłużonych w Gdyni na Cmentarzu Witomińskim.




Tekst i zdjęcia Krzysztof Kirschenstein

Film: Krzysztof Godlewski