Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Ostatnia droga kmdr. dypl. pil. w st. sp. Zdzisława Ostałowskiego

Kategoria: Pozostałe wydarzenia Utworzony: 2019-03-05 Autor: Kirschenstein Krzysztof

Dziś po raz kolejny mam smutny obowiązek podzielić się na łamach naszej strony informacją, iż z naszego lotniczego grona odszedł do niebieskiego dispersalu - kmdr dypl. pil. w st. sp. Zdzisław Ostałowski. Człowiek niezwykle skromny i uczciwy - oddany rodzinie i Ojczyźnie, którą kochał jak my wszyscy bezgranicznie. Służba w wojsku była zawsze Jego pasją i żywiołem. Ze Zdziśkiem miałem wiele razy przyjemność rozmawiać i delektować się Jego wspomnieniami z żołnierskiej służby w 34. plm OPL MW w Babich Dołach, a później w Siemirowicach.

W moim sercu nagromadziło się wiele długów wdzięczności, które spłacam najlepiej jak umiem, pracą i pamięcią o tych wszystkich, którzy latali w duchu wielkich tradycji polskich skrzydeł, a których znam, (i znałem) podziwiam i szanuje za ich patriotyczną i obywatelską postawę. Niestety, niezbadane wyroki losu sprawiły, że w czwartek 28 lutego 2019 roku, wieczorem w Szpitalu Miejskim w Gdyni został wyrwany z naszej ziemskiej wędrówki po ciężkim wylewie jaki przeszedł kilkanaście dni wcześniej. Zachowajmy Go we wdzięcznej pamięci, wszak należał On do pokolenia, któremu na co dzień przyświecały takie cnoty jak; umiłowanie Ojczyzny i głęboki patriotyzm.

Msza święta odbędzie 8 marca 2019 roku o godz. 11.00 w Kościele Garnizonowym MW Gdynia Oksywie. Pogrzeb o godz. 12.00 na cmentarzu MW Gdynia Oksywie. Cześć Jego Pamięci.

Urodzony 12 grudnia 1930 roku w miejscowości Tłuszczu koło Warszawy. Po uzyskaniu małej matury w Gimnazjum Przemysłowym w Poznaniu, wstąpił we wrześniu 1949 roku do wojska, gdzie skierowany został do OSL w Dęblinie. W lipcu 1952 roku ukończył Dęblin jako prymus - zdobywając pierwszy stopień oficerski i tytuł pilota samolotów myśliwskich. Po promocji otrzymał przydział do lotnictwa morskiego i skierowanie do 34. plm OPL MW. Zajmował stanowiska od dowódcy klucza do dowódcy eskadry babiedolskiego pułku. Następnie był słuchaczem Wyższego Akademickiego Kursu w Akademii Sztabu Generalnego. Po ukończeniu kursu został przeniesiony do 30. plsz MW w Siemirowicach. Zajmował stanowiska od dowódcy eskadry, poprzez pomocnika dowódcy pułku do spraw szkolenia bojowego, po szefa strzelania powietrznego siemirowickiego pułku. W okresie od 1964 do 1967 roku studiował w Akademii Sztabu Generalnego. Po jej ukończeniu został zastępcą dowódcy 7. plmsz MW, a w latach 1970-1971 dowódcą tej jednostki. Do czasu przejścia na emeryturę w 1987 roku był inspektorem techniki pilotażu w Szefostwie Lotnictwa Marynarki Wojennej. Jako pilot wojskowy zdobył w lotnictwie morskim klasę mistrzowską. Za sterami samolotów spędził ponad 2700 godzin. Latał na samolotach UT-2, Jak-11, UTMiG-15, Lim-1, Lim-2, Lim-5,M, MR, bis oraz TS-8Bies. Był członkiem Państwowej Komisji Badań Wypadków Lotniczych oraz Komisji Egzaminacyjnej na klasy pilotów oraz nawigatorów. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim OOP, Złotym Krzyżem Zasługi oraz licznymi medalami wojskowymi. Uhonorowany tytułem "Pilota Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego Klasy Mistrzowskiej". W Stowarzyszeniu Morskiego Klubu Seniorów Lotnictwa od 1 czerwca 2001 roku, gdzie pełnił należycie swoje klubowe obowiązki - oddając się im z należytym poświeceniem.

Redakcja Aviateam.pl składa Rodzinie Zmarłego wyrazy szczerego współczucia.

Tekst Krzysztof Kirschenstein

19
20