Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Osprey nad Trójmiastem

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2015-02-21 Autor: Franczyk Michał

Od wtorku do piątku ( 17-20 luty ) nad Trójmiastem można było zobaczyć niezwykły statek powietrzny. Był to samolot pionowego startu CV-22B Osprey, który użytkuje armia Stanów Zjednoczonych.

Widok nietypowej jak na nasze warunki maszyny wzbudzał niemałe emocje nie tylko wśród miłośników lotnictwa zapewne dlatego, że większość z nas widziała go na własne oczy pierwszy raz w życiu. Samolot, który operując z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni, brał udział w szkoleniu Wojsk Specjalnych, odwiedził Polskę po raz pierwszy w historii. Miejsca, w których można było go zobaczyć to okolice gdyńskiego lotniska, cała linia brzegowa od Gdyni po Westerplatte, gdzie lądował, oraz półwysep helski. Nasza ekipa miała szczęście widywać Ospreya codziennie w różnych lokalizacjach i udokumentować ten fakt na zdjęciach, które prezentujemy poniżej. Maszyna odleciała z kraju w piątek ale mamy nadzieję, że jeszcze nas odwiedzi.

V-22 Osprey to skonstruowany przez Bella i Boeinga wielozadaniowy samolot pionowego startu i lądowania zaprojektowany do wykonywania misji, do których stosuje się śmigłowce ale o zasięgu i prędkości przelotowej samolotu. Jest pierwszym na świecie seryjnie produkowanym samolotem z obracanymi gondolami silnikowymi z wirnikami o średnicy 12m. Maszyna bez trudu może wystartować z pokładu okrętu lub z terenu utwardzonego jak śmigłowiec. Po starcie w ciągu zaledwie 12 sekund silniki obracają się do lotu poziomego i maszyna z funkcji śmigłowca staje się samolotem.
Wersja, którą mogliśmy zobaczyć nad Trójmiastem to CV-22B użytkowana przez Dowództwo Operacji Specjalnych Stanów Zjednoczonych ( USSOCOM ), która może przeprowadzać specjalne operacje bojowe na długich dystansach, takie jak odbicia zakładników, odzyskanie pilotów z terytorium wroga itp.
Jedynym użytkownikiem na świecie jest Armia Stanów Zjednoczonych.

Dane techniczne:

-Napęd - 2 × Rolls-Royce AE 1107C-Liberty, turbinowe
-Moc - 6150 KM (4590 kW) każdy
-Wymiary:
 -Średnica wirnika - 11,6 m każdy
 -Długość - 17,5 m
 -Wysokość - 5,5 m
-Masa:
 - Własna - 15 032 kg
 - Użyteczna -     21 546 kg przy starcie VTOL
         24 948 kg przy starcie STOVL
 - Startowa - 27 443 kg
-Osiągi:
 - Prędkość maks. - 509 km/h
 - Prędkość przelotowa - 368 km/h
 - Prędkość wznoszenia - 707 m/min
 - Pułap - 7925 m
 - Zasięg - 1600 km (maksymalny 4476 km)
 - Promień działania - 690 km
Liczba miejsc
24 osoby

Michał Franczyk
Fot. Aviateam.pl


48
39