Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Odszedł kolejny pilot 34 PLM - mjr Zdzisław Kwapich

Kategoria: Pozostałe wydarzenia Utworzony: 2012-06-10 Autor: Kirschenstein Krzysztof

Niestety znowu przypadł mi dziś niezmiernie smutny obowiązek powiadomienia na łamach naszego portalu o śmierci kolejnego pilota 34 PLM - mjr Zdzisława Kwapicha, który swoje lotnicze rzemiosło zdobywał najpierw w 25 PLM w Pruszczu Gdańskim, latając m.in. z takimi wspaniałymi pilotami, jak Wacław Święcki czy śp. Andrzej Leśnik. W sobotę 9 czerwca 2012 roku o godz. 19.15 po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 72 lat zmarł mjr pil. rez. Zdzisław Kwapich. Rok temu miałem przyjemność odwiedzić pilota w jego domu i już wtedy dało się zauważyć sporą niedyspozycję Gospodarza. Ostatni raz mimo ciężkiego stanu zdrowia był obecny na 50-leciu MKSL 3 czerwca 2011 roku.

Mjr pil. rez. Zdzisław Kwapich urodził się 15 sierpnia 1940 roku w Charzewicach (obecnie w granicach Stalowej Woli). W 1957 roku związał się z Aeroklubem Bydgoskim i Gdańskim, stając się ich członkiem. Latając na szybowcach, osiągnął nalot około 120 godz. 13 listopada 1960 roku Zdzisław Kwapich zostaje słuchaczem OSL nr 5 w Radomiu. Po jej zakończeniu jako ppor. pil. zostaje skierowany do 25 PLM w Pruszczu Gdańskim, gdzie od kwietnia 1963 roku do końca 1967 roku pełni etat dowódcy klucza. Po rozformowaniu jednostki w Pruszczu zostaje przeniesiony wraz z pilotami słynnej "Dziewiątki" do 34 PLM OPK w Babich Dołach. W latach 1974-1977 kończy wyższe studia zawodowe WOSL w Dęblinie. W swojej karierze lotniczej zmuszony był katapultować się z samolotu MiG-21MF 27 lipca 1977 roku podczas przygotowania pilotów do IV Centralnych Taktyczno-Bojowych Zawodów Rozpoznania Powietrznego Sił Zbrojnych PRL. Z uszkodzonym kręgosłupem został przetransportowany do szpitala w Warszawie. Z uwagi na stan zdrowia kończy zawodową służbę wojskową. 24 maja 1979 roku wykonuje swój pożegnalny lot na samolocie MiG-21UM z mjr pil. Leopoldem Stachowskim. Zdzisław Kwapich w swojej karierze lotniczej wykonywał samodzielne loty najpierw na szybowcach: ABC Salamandra, Czapla, Mucha, Sroka, Jaskółka i Bocian oraz na samolotach CSS-13, TS-8 Bies, UTMiG-15, Lim, MiG-21. Dodatkowo zaliczył dziewięć skoków ze spadochronem z samolotów i śmigłowca Mi-4. Ogólny nalot wyniósł 1264 godz. Zdzisław Kwapich został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym i Brązowym Medalem "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" oraz Srebrnym i Brązowym Medalem "Za Zasługi dla Obronności Kraju".


Rodzinie Zmarłego redakcja Aviateam.pl składa wyrazy głębokiego współczucia.

Część Jego pamięci!

W czwartek o godz. 13.30 w Kościele Garnizonowym MW na Oksywiu odbędzie się Msza św.  za spokój duszy Zmarłego. Śp. mjr Kwapich zostanie pochowany na Cmentarzu Marynarki Wojennej RP w Gdyni - Oksywiu w asyście Kompanii Reprezentacyjnej Lotnictwa Marynarki Wojennej RP.