Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Nocne lądowania w terenie

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2010-04-28 Autor: Franczyk Michał

W nocy z 28 na 29 kwietnia piloci instruktorzy 28. Puckiej Eskadry Lotniczej wraz z załogami śmigłowców W-3RM Anakonda oraz SH-2G doskonalili swoje umiejętności w lądowaniu w terenie "przygodnym".

Szkolenie rozpoczęło się o godzinie 20:00 na lotnisku Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w Gdyni Babich Dołach skąd naprzemiennie załogi śmigłowców startowały do wyznaczonego rejonu w terenie zlokalizowanego pomiędzy miejscowościami Mosty, Kosakowo i Kazimierz. Lądowisko zostało wyznaczone podczas wykonanego dzień wcześniej rekonesansu.

Piloci lądowali trudnych warunkach, lądowisko nie było oświetlone czy oznakowane w inny sposób oraz pozbawione jakichkolwiek systemów naprowadzania, a sam teren był lekko podmokły i nie stabilny. Dodatkowym utrudnieniem był brak widoczności w porze nocnej.

Przed wylądowaniem piloci musieli ocenić teren i zapoznać się z przeszkodami w rejonie podejścia a także przy pomocy reflektorów odszukać wyznaczone miejsce do lądowania.

Szkolenie zakończyło się ok 1 w nocy. Głównym zadaniem tego typu ćwiczeń jest przygotowanie załóg śmigłowców do prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych SAR nad lądem oraz do prawidłowego działania w sytuacjach awaryjnych, kiedy załoga śmigłowca jest zmuszona do lądowania w terenie przygodnym.

tekst: Czesław Cichy/bl.mw.mil.pl
53
52