Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Morski W-3T po latach znów w powietrzu

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2011-12-20 Autor: Franczyk Michał

Dziś (20 grudnia 2011 r.) na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach załoga śmigłowca transportowego W-3T o numerze bocznym 0304 w składzie: kpt. mar. pil. Adam Sołopa,st. chor. szt. mar. pil. Edmund Kutnik, bsmt Maciej Maziarz, wykonała pierwszy lot szkoleniowy tą maszyną po wieloletniej przerwie w jej eksploatacji spowodowanej pracami naprawczymi. Wydarzenie to wzbudziło zainteresowanie nie tylko wśród entuzjastów, ale także wśród personelu bazy. Taka reakcja nie dziwi, ponieważ Sokół w tym nietypowym jak na resztę śmigłowców rodziny W-3 w służbie BLMW, malowaniu, już dawno nie był widziany na gdyńskim niebie.

Śmigłowiec ten jest o tyle wyjątkowy, iż jest to jedna z pierwszych tego typu maszyn, która weszła do służby nie tylko w strukturach lotnictwa Marynarki Wojennej RP, ale i całych Sił Zbrojnych RP. Pierwszym śmigłowcem W-3 Sokół rozpoczynającym służbę w ówczesnej 18 Eskadrze Lotnictwa Łącznikowego MW stacjonującej na lotnisku w Gdyni Babich Dołach był transportowy 0209 dostarczony 28 lipca 1989 roku. Egzemplarz, który dziś cieszył nasze oczy powrotem na gdyńskie niebo, został dostarczony tej samej eskadrze niespełna miesiąc później.

Pomimo nie najlepszej pogody w tym szczególnym dniu na gdyńskim lotnisku nie mogło tam nas zabraknąć, czego efekty możecie obejrzeć w galerii zdjęć.

Michał Franczyk
97
59