Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Lubuskie Muzeum Wojskowe - Drzonów

Kategoria: Z podróży lotniczych Utworzony: 2010-08-31 Autor: Godlewski Krzysztof

Lubuskie Muzeum Wojskowe położone 12 km od Zielonej Góry (w kierunku Krosna Odrz.) jest historyczno-wojskową placówką muzealną o zasięgu ponadregionalnym, jedyną w swej specjalności na terenie Środkowego Nadodrza. Jego organem założycielskim jest Starostwo Zielonogórskie, a powołał je wojewoda zielonogórski 8 maja 1985 roku jako samodzielne muzeum o statusie wojewódzkim. LMW jest drugim co do wielkości i znaczenia zbiorem militariów w Polsce.

Mieści się w klasycystycznym pałacu w Drzonowie. Na przestrzeni kilkunastoletniej działalności LMW zgromadziło ponad 3 000 eksponatów.  Są to: samoloty i śmigłowce wojskowe, ciężki sprzęt wojskowy oraz broń. W ciągu 25 lat pracownicy Muzeum ,,zebrali" drugą co do wielkości kolekcję w kraju, na którą składają się czołgi, transportery opancerzone, wozy zabezpieczenia technicznego, wyrzutnie rakietowe, armaty, haubice, a także ciężka broń maszynowa, itd.

W Muzeum w Drzonowie zwiedzający oglądają również broń strzelecką i białą, uzbrojenie ochronne, umundurowanie, dokumenty, zdjęcia, modele, medale i odznaczenia oraz dzieła sztuki o tematyce batalistycznej.Zbiory ciężkiego sprzętu wojskowego oraz samoloty i śmigłowce znajdują się na terenie 3,5 hektarowego parku oraz w pawilonie ekspozycyjnym. Kolekcja lotnicza zawiera 26 samolotów i 5 śmigłowców, i również jest drugim zbiorem tego typu w Polsce, po Muzeum Lotnictwa i Astronautyki w Krakowie. Znajdują się w niej bardzo cenne obiekty, m.in.: jednomiejscowy egzemplarz polskiego samolotu odrzutowego TS-11 "Iskra-200 BR (prototyp wersji szturmowo-rozpoznawczej), prototypowy śmigłowiec Mi-2 M2 (jedyny z trzech wyprodukowanych, przebadany w locie) z 1975 roku. Do bardzo rzadkich egzemplarzy należy samolot transportowy Lisunow Li-2P z 1945 roku (najstarszy w zbiorach LMW i jeden z trzech w kraju), czy samolot Ił-10, Jak-11 i Jak-23.

Ta licząca się w skali europejskiej kolekcja lotnicza (na którą składają się także bomby lotnicze, broń pokładowa, fotele katapultowe, silniki, itd.) jest przedmiotem wielu opracowań i badań fachowców polskich i zagranicznych .

GODZINY PRACY MUZEUM:
Poniedziałek - nieczynne
Wtorek - Piątek - 9.00-16.00
Sobota - Niedziela - 10.00-16.00
Dorośli - 8zł Dzieci - 6zł Grupy zorganizowane - 5zł
Wstęp do pawilonu ekipo. - 3zł
Dodatkowa opłata za aparat i kamerę na terenie muzeum - 10zł

LUBUSKIE MUZEUM WOJSKOWE
Drzonów 54
66-008 Świdnica
tel./fax (068) 321-18-29, tel. 321-18-56

tekst i zdjęcia:Marek Purat
60
50