Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Loty na zwalczanie celów nawodnych

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2012-04-04 Autor: Godlewski Krzysztof

Personel instruktorski klucza śmigłowców SH-2G zrealizował wczoraj loty metodyczne z wykorzystaniem pokładowej broni strzeleckiej do zwalczania celów nawodnych. Strzelanie odbyło się na poligonie morskim Zatoki Gdańskiej. To były drugie w tym roku loty metodyczne klucza śmigłowców pokładowych.

Uzbrojenie śmigłowca SH-2G w pokładową broń strzelecką wynika z doświadczeń wyniesionych z dwukrotnego (w 2006 i 2008 roku) udziału w operacji antyterrorystycznej Sojuszu Północnoatlantyckiego "Active Endeavour" na Morzu Śródziemnym. Jej głównym celem jest niedopuszczenie do nielegalnej imigracji, przemytu uzbrojenia czy niebezpiecznych substancji poprzez monitoring żeglugi i kontrolę podejrzanych jednostek. Uzbrojenie zamontowane na stanowisku nawigatora i operatora systemów pokładowych ma stanowić wsparcie podczas operacji bojowych czy kryzysowych polegających na rozpoznaniu podejrzanych jednostek oraz osłonie kontroli prowadzonych przez zespoły abordażowe.

W ubiegłym roku klucz śmigłowców pokładowych 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach zakończył cykl szkolenia z wykorzystaniem karabinu maszynowego 7,62 mm PK do zwalczania celów naziemnych. Wczoraj personel instruktorski klucza zrealizował pierwsze loty na zwalczanie celów nawodnych. Strzelanie do tarczy o wymiarach 2x3 m odbywało się podczas zawisu śmigłowca nad celem oraz z przelotu na różnych prędkościach i wysokościach. We wczorajszych lotach metodycznych uczestniczyli: kmdr ppor. pil. Mariusz Dawidczyk, kpt. mar. pil. Sebastian Bąbel, kpt. mar. pil. Janusz Grzybowski, kpt. mar. pil. Bartłomiej Lipiński, kpt. mar. nawig. Krzysztof Szkrobol, kpt. mar. nawig. Arkadiusz Kozłowski i por. mar. nawig. Rafał Chojnacki.

To były drugie w tym roku loty metodyczne w kluczu śmigłowców pokładowych SH-2G. 12 stycznia personel instruktorski klucza doskonalił technikę pilotowania i współpracę w załodze podczas lotu i lądowania z imitacją autorotacji oraz imitacją uszkodzenia śmigła ogonowego.

SH-2G to typowe śmigłowce wielozadaniowe. Mogą być wykorzystywane do prowadzenia rozpoznania, wykrywania i identyfikacji celów nawodnych oraz poszukiwania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych. Mogą również prowadzić działania SAR (ang. Search and Rescue - poszukiwania i ratowania) i wykonywać zadania logistyczne, np. zaopatrywania własnych jednostek pływających. SH-2G są wyposażone w radar obserwacji obiektów nawodnych oraz systemy do wykrywania okrętów podwodnych (wyrzucane pławy radiohydroakustyczne) oraz detektor anomalii magnetycznych. Przystosowane są także do przenoszenia torpedy MU-90.

Tekst: bl.mw.mil.pl

Zdjęcia: Krzysztof Godlewski

75
60