Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Lot pożegnalny gen. Dariusza Wrońskiego

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2015-01-26 Autor: Godlewski Krzysztof26 stycznia 2015r. na lotnisku 49 Bazy Lotniczej w Pruszczu Gdańskim odbył się lot pożegnalny byłego dowódcy 49 Pułku Śmigłowców Bojowych (1999-2007) generała brygady pilota Dariusza Wrońskiego. Tuż po godzinie 12 gen.Wroński zasiadł po raz ostatni za sterami maszyny bojowej. Był to śmigłowiec Mi-24 nr 730, na którym to również generał wykonywał loty podczas misji PKW w Afganistanie, na tejże maszynie był także obecny na ubiegłorocznym zlocie dowódców w Krzesinach.

Lot wykonał z pierwszej kabiny, w strefie MATZ lotniska Pruszcz Gdański. Na lotnisku odbyła się uroczysta zbiórka, na której obecni byli między innymi: dowódca 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen.bryg.pil. Tadeusz Mikutel, Szef Zarządu Wojsk Lotniczych gen.bryg.pil. Tomasz Drewniak, dowódca 49 Bazy Lotniczej pułkownik dyplomowany pilot Piotr Saniuk oraz byli żołnierze pułku, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych i przyjaciele.

Gen. Bryg. Pil. Dariusz Wroński

Urodził się w 1960r. w Ostaszewie (woj.Pomorskie), pasja do latania rozwijała się u niego od najmłodszych lat. Rodzinna miejscowość Pana generała znajdowała się w strefie działań pruszczańskiej jednostki lotniczej, dzięki czemu od najmłodszych lat podziwiał kunszt pilotów.
Od 1979 do 1983 studiował w  Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie gdzie został promowany na stopień porucznika. Pierwszym przydziałem gen. Wrońskiego był 49 Pułk Śmigłowców Bojowych w Pruszczu Gdańskim, w którym objął stanowisko starszego pilota. Po restrukturyzacji Sił Zbrojnych RP w roku 1991 został dowódcą klucza i szefem rozpoznania eskadry. Jednocześnie generał studiował na Akademii Obrony Narodowej oraz ukończył Wojskowy Kurs Doskonalenia Oficerów o specjalności kierowanie ruchem lotniczym. W 1996r. otrzymał awans na stanowisko zastępcy dowódcy do spraw szkolenia a następnie do spraw liniowych. Dwa lata później ukończył kurs operacyjno-taktyczny dla dowódców jednostek wojskowych na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. W 1999r. obejmuje dowodzenie 49PŚB w Pruszczu Gdańskim. Rok później kończy Kurs Członków Rad Nadzorczych z udziałem Skarbu Państwa.

Lotniczą praktykę zdobywa biorąc udział w wielu międzynarodowych ćwiczeniach jak IMEX w Phalsbourgh we Francji obejmujące swoim zakresem ?Bojowe Poszukiwania i Ratownictwo na polu walki?, MRX MNC-I w Fort Bragg (2004r. USA) z zakresu przygotowań i prowadzenia działań w warunkach bojowych.

Rok 2004 to także czas podyplomowych studiów na wydziale ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego. 2 lata później po zdaniu egzaminu państwowego Dariusz Wroński zdobył tytuł ?Rzeczoznawcy zamówień publicznych.

W 2005r. Panu generałowi nadano wyróżnienia Ministra Obrony Narodowej w Bezpieczeństwie Lotniczym. Wyróżnienia odbiera już jako Dowódca Samodzielnej Grupy Powietrzno-Szturmowej IV zmiany kontyngentu wojskowego w Iraku.

W kolejnych latach gen.Wroński ukończył podyplomowe studia na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie kończąc je z wysoką średnią 4,68 a następnie odbywa praktyki w Dowództwie Wojsk Lądowych.

Decyzją Ministra Obrony Narodowej nr 196 z dn. 11 lutego 2008r. zostaje wyznaczony na stanowisko Dowódcy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej.

Nalot ogólny generała to ponad 2000 godzin na śmigłowcach Polskich Sił Powietrznych SM-1/2, Mi-2, Mi-24W/D, W3, Mi8/17 oraz śmigłowcach zagranicznych AH-1s, Bo-105, UH-1, Gazelle i Super Puma. W czasie powodzi w 1997r. kierował Zgrupowaniem Śmigłowców. Interesuje się techniką komputerową, windsurfingiem, snowboardingiem oraz biegami długodystansowymi. Wyróżniony został m.in. Złotym Krzyżem Zasług, Tytułem Wzorowy Dowódca, Statuetką Ikara oraz tytułem Zasłużonego Pilota Wojskowego. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 8 sierpnia 2008r. mianowany na stopień Generała Brygady.

25 lutego 2014r. objął stanowisko Dowódcy 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych i Garnizonu Inowrocław.Tekst i video: Krzysztof Godlewski
Zdjęcia: Mirosław Gawroński, Krzysztof Godlewski


54
33