Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Legenda lotnictwa wojskowego - płk pil. Stanisław Mielczarek

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2014-10-14 Autor: Kirschenstein Krzysztof

W dniu 11 października 2014 roku, zmarł w Szpitalu w Mińsku Mazowieckim płk pil. w stanie spoczynku Stanisław Mielczarek, członek Oddziału Warszawsko-Mazowieckiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Śp. płk pil. Stanisław Mielczarek służbę wojskową pełnił w 3. samodzielnej eskadrze lotnictwa łącznikowego na Służewcu w Warszawie, w 2. mieszanym pułku lotniczym w Warszawie, 36. specjalnym pułku lotniczym, 31. plm wWarszawie, 1. plm "Warszawa" w Mińsku Mazowieckim, gdzie od 23 stycznia 1963 roku do 8 sierpnia 1964 roku dowodził tym pułkiem oraz w 1. KOPK. Był pilotem wojskowym 1 klasy i legitymował się nalotem ogólnym 12268 godzin i 52 minuty. Wielokrotnie odznaczany: KKOOP, ZKZ, SKZ, ZPW oraz wieloma innymi odznaczeniami państwowymi i resortowymi. Po odejściu z wojska przeszedł do LOT-u na stanowisko szefa oddziału szkolenia pilotów na samolotach An-24. Wykonywał też loty w PLL "LOT".

ŚP. płk pil. Stanisław Mielczarek był legendą w lotnictwie wojskowym i nie z racji tylko samego faktu, że pracował przy budowaniu np. słynnego zespołu pilotażowego "dziewiątka", który narodził się w 25. PLM, a który, później wspaniale prezentował się na arenie całego kraju pod sztandarem 34. PLM OPK. Dzięki mozolnej pracy połączonej z rzadko spotykaną pasją do lotnictwa stał się z czasem główną postacią elity polskich pilotów wojskowych. Nie bez przyczyny określano go mianem świetnego instruktora, przypisując mu przydomek "trener", a po nie długim czasie nawet "selekcjoner". Zawsze cechowała go błyskotliwość myśli, potrafił wypowiadać się o aktualnych sprawach lotnictwa w sposób agresywny, mając przy tym swój własny pogląd.

Dysponował nieprzeciętnym talentem w pilotowaniu samolotów. Podręcznikową wiedzę umiejętnie uzupełniał o własne doświadczenie i ciągłe obserwacje, które poczynił w trakcie żmudnej, instruktorskiej pracy. W świadomości dzisiejszych polskich pilotów nie tylko wojskowych śp. płk Mielczarek zapisał się bez wątpienia jako symbol ginącego już gatunku pilota, instruktora, oblatywacza, nauczyciela i trenera. Pogrzeb odbędzie się 17 października 2014 roku o godzinie 11.00. Msza żałobna odprawiona zostanie w Kościele Garnizonowym w Mińsku Mazowieckim i po nabożeństwie nastąpi wyprowadzenia trumny na cmentarz przy ul. Kościelnej w Miński Mazowieckim.


Rodzinie Zmarłego redakcja Aviateam.pl składa wyrazy głębokiego współczucia.


                                                                                                 Cześć Jego Pamięci!

54
26