Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Krzesińscy piloci F-16 miesiąc na międzynarodowym szkoleniu TLP

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2011-03-07 Autor: Godlewski KrzysztofWylecieli na miesiąc. Na znane już wszystkim TLP. Do Albacete w Hiszpanii. Tym razem to piloci z Krzesin szkolić się będą pod czujnym okiem zarówno instruktorów jak i kolegów (w październiku ubiegłego roku uczestnikiem programu była 32 Baza Lotnictwa Taktycznego).
W dniach 07 marca - 01 kwietnia 2011r. pięć samolotów wielozadaniowych F-16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego weźmie udział w międzynarodowym szkoleniu lotniczym o nazwie Tactical Leadership Programme w hiszpańskiej bazie lotniczej Albacete. Na Dowódcę Komponentu Lotniczego wyznaczono dowódcę klucza z 31. BLT - kpt. pil. Adama WÓJCIKA.

Ponadto w szkoleniu bierze udział czterech pilotów oraz ok. 50 osób personelu zabezpieczającego.
Doskonalenie umiejętności dowodzenia ugrupowaniami bojowymi samolotów w środowisku taktycznym zbliżonym do realnego pola walki, rozwijanie taktycznej interoperacyjności sił powietrznych krajów NATO oraz wymiana doświadczeń to główne cele, jakie stoją przed polskimi załogami.
Tactical Leadership Programme to najtrudniejsza ale i najbardziej prestiżowa „szkoła lotnictwa”. M.in. ze względu na warunki pogodowe przeniesiona z miejscowości Florennes (z Belgii) do Hiszpanii w roku ubiegłym. Ta międzynarodowe organizacja, z założenia powołana jest do rozwijania umiejętności zastosowania taktyki, doboru technik wykonywania lotów oraz wystandaryzowanych (NATO-wskich) procedur podczas realizacji wielonarodowych operacji lotniczych.

TLP wykorzystuje doktrynę NATO, nie należąc jednak ani do jej struktur ani do hiszpańskich Sił Powietrznych. Polska ma status gościa i płaci za udział swoich pilotów w kursach. Obecnie tworzy ją i finansuje 10 państw członkowskich - Belgii, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch. Państwa te ponoszą koszty finansowe funkcjonowania TLP i kolektywnie decydują o jego kształcie. Bo to co najistotniejsze, co jest filarem i jednocześnie siłą programu to kolektywne działanie i interoperacyjność.
Polscy piloci F-16, biorący udział w szkoleniu ćwiczą nie tylko działania wojenne takie jak walkę powietrzną czy ataki na cele naziemne ale także scenariusze czasu pokoju.

Chodzi m.in. o wyćwiczenie procedur zgodnych z międzynarodowym prawem.
Nierzadko podczas "nauki" piloci biorący udział w programie pełnią rolę „Commandera” wielonarodowego komponentu, którym muszą umiejętnie dowodzić – planując misję z uwzględnieniem trasy i czasu lotów, różnorodnego uzbrojenia, przenoszonego przez inne typy statków powietrznych czy potencjału obronnego przeciwnika co podnosi umiejętność i skuteczność planowania misji.
Każda taka misja poprzedzona jest kilkugodzinnym briefingiem i rozkazem ATO (Air Task Order), którego treści nikt nie zna. Misję kończy równie długi debriefing, podczas którego analizie i ocenie poddawane jest to co zostało dobrze i źle wykonane. Co zresztą jest równie cenną wskazówką podczas szkolenia w TLP, które jak się określa w środowisku europejskim jest szkołą ligi mistrzów jeśli chodzi o taktyczne lotnictwo wojskowe.

W programie Tactical Leadership Programme uczestniczymy od 2009r. Wówczas (w trzykrotnej edycji programu we Florennes – w Belgii) kurs ukończyło czterech pilotów z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. W roku ubiegłym (w Albacete - w Hiszpanii) była to 32 Baza Lotnictwa Taktycznego z Łasku.

kpt. Marlena BIELEWICZ
oficer prasowy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego
www.2slt.sp.mil.pl


47
47