Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Kolejny raz załoga śmigłowca MW pomogła człowiekowi

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2010-08-01 Autor: Franczyk Michał

Dzisiaj (niedziela, 1 sierpnia), śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej Anakonda udzielił pomocy 80-letniemu mężczyźnie ze statku pasażerskiego Aidablu. U mężczyzny podejrzewano udar mózgu. Został on podjęty przez załogę Anakondy i pod opieką lekarza pokładowego przewieziony do szpitala MW w Gdańsku. 

Marynarka Wojenna została zaalarmowana przez MRCK (Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne) o godzinie 17:51. Przekazano wówczas informację, że pomocy potrzebuje pasażer statku Aidablu znajdującego się 7,5 mili morskiej (ok. 15 kilometrów) na północ od Jastarni. Ze wstępnych informacji przekazanych służbom ratowniczym wynikało, że u 80-letniego mężczyzny (obywatel Niemiec) podejrzewa się udar mózgu.  Marynarka Wojenna skierowała w ten rejon swój śmigłowiec ratowniczy W3RM ?Anakonda? wraz z lekarzem na pokładzie. Śmigłowiec, dowodzony przez por. mar. pil. Piotra DEJNKA, wystartował o godzinie 18:08 z lotniska w Gdyni Babich Dołach. Po 10 minutach lotu był już na pozycji, na której znajdował się statek Aidablu. Załoga Anakondy rozpoczęła operację podjęcia chorego na pokład śmigłowca. 

 Na pokład statku zszedł lekarz pokładowy i ratownik z załogi Anakondy. Określili oni stan chorego mężczyzny. Następnie, przy wykorzystaniu noszy, podjęto mężczyznę na pokład śmigłowca (godz. 18:43). W drodze do szpitala lekarz pokładowy por. mar. Robert Hałasa cały czas kontrolował czynności życiowe i udzielał pierwszej pomocy medycznej. O godzinie 18:55 śmigłowiec wylądował na lądowisku przy Szpitalu MW w Gdańsku Oliwie. Chorego mężczyznę przekazano obsadzie oddziału ratunkowego szpitala w stanie stabilnym.

Skład załogi śmigłowca Anakonda:
 - por. mar. pil. Piotr DEJNEK  dowódca załogi;
 - st. chor. sztab. mar. pil. Edmund KUTNIK  II pilot;
 - por. mar. Robert HAŁASA ? lekarz pokładowy;
 - chor. mar. Krzysztof WASYLCZUK   ratownik;
 - chor. sztab. mar. Edward SOKOŁOWSKI  technik pokładowy

Tekst : kmdr. Bartosz Zajda - rzecznik MW Zdjęcia : Michał Franczyk aviateam.pl
56
64