Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Kolejny raz załoga Anakondy pomogła poszkodowanemu na Bałtyku

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2011-09-01 Autor: Franczyk Michał

W czwartek (1 września) załoga śmigłowca ratowniczego Marynarki Wojennej wzięła udział w akcji ratowniczej na Bałtyku. Udzielono pomocy członkowi załogi niemieckiego okrętu. Załoga śmigłowca podjęła go na pokład, przetransportowała na ląd i przekazała obsadzie karetki pogotowia.O godzinie 11:30 Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne przekazało sygnał do służby operacyjnej Marynarki Wojennej, że pomocy na morzu potrzebuje członek niemieckiego okrętu „Alster”. Ze wstępnych informacji przekazanych służbom ratowniczym wynikało, że poszkodowany został porażony prądem. Jednostka znajdowała się ok. 40 mil morskich na północny wschód od Helu.

Do akcji skierowano śmigłowiec ratowniczy Marynarki Wojennej W-3RM „Anakonda”. Śmigłowiec wystartował z lotniska w Gdyni Babich Dołach i po około 30 minutach lotu osiągnął rejon akcji. O godzinie 12:37 poszkodowany mężczyzna został podjęty na pokład śmigłowca, który niezwłocznie rozpoczął powrotny lot w kierunku lądu. Poszkodowany podczas lotu cały czas był pod opieką lekarza i ratownika pokładowego. O godzinie 13:00 „Anakonda” wylądowała na lotnisku MW w Gdyni Babich Dołach. Załoga śmigłowca przekazała mężczyznę w stanie stabilnym i przytomnego obsadzie karetki pogotowia.

Skład załogi śmigłowca „Anakonda”:

    * kpt. mar. pil. Piotr Dejnek - dowódca załogi
    * por. mar. pil. Artur Kasprzak - drugi pilot
    * kpt. mar. Mirosław Orzeszek - ratownik
    * por. mar. Robert Hałasa - lekarz
    * mł. chor. szt. mar. Dariusz Dudulski - technik

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W całodobowej gotowości do startu dyżurują załogi śmigłowców ratowniczych na lotniskach w Gdyni i Darłowie oraz samolotu patrolowego na lotnisku w Siemirowicach.

Była to 13 akcja lotnictwa Marynarki Wojennej w tym roku. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy morscy uczestniczyli w 514 akcjach ratowniczych, udzielając pomocy 264 osobom.

Źródło : www.bl.mw.mil.pl
Foto Michał Franczyk


51
57