Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Holendrzy na Open Air Day w Malborku

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2014-09-07 Autor: Kirschenstein Krzysztof

Tradycyjnie w pierwszy weekend września 22. Baza Lotnictwa Taktycznego stacjonująca w Królewie Malborskim otworzyła o godz. 9 rano, 6 września 2014 roku swoje bramy dla ogromnej rzeszy miłośników lotnictwa. Od wczesnych godzin porannych na lotnisko przybywały tysiące fanów lotnictwa i militariów. Pogoda jak na zamówienie. Bezchmurne niebo i lekki wiaterek były tego dnia wręcz wymarzone do obserwowania widowiska, jakie zorganizowała wszystkim przybyłym miejscowa baza.

Na statyce jak co roku tradycyjnie pojawiły się zgromadzone wcześniej eksponaty samolotów Polskich Sił Powietrznych typu: Su-22, MiG-21, Lim-2, TS-11 Iskra, I-22 Iryda oraz samoloty obecnie użytkowane przez bazę; MiG-29UB i MiG-29GT oraz samolot F-16 Królewskich Holenderskich Sił Powietrznych, które od środy 3 września br. zastąpiły samoloty Mirage-2000. Dodatkowo można było podziwiać na statyce, a później już w powietrzu prywatne awionetki i samoloty używane niegdyś w Siłach Powietrznych naszego kraju: TS-8 Bies czy Jak-18. Były też wiatrakowce grupy Salt Aviation Zen1 SP-XESA, które zaprezentowały się w powietrzu bardzo widowiskowo wykorzystując smugacze. Był też słynny RWD-5 w kilku majestatycznych przelotach. Nie mogło zabraknąć również modelarzy, którzy zaprezentowali latające modele sterowane radiowo. Około godz. 12.00 nad lotniskiem pojawiły się pierwsze samoloty wojskowe - słynne mysliwsko-bombowe Su-22 z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie w składzie pary, które pilotowali: mjr pil. Dominik Łuczak i kpt. pil. Krzysztof Kręciejewski. Po ich pokazie swoje umiejętności zademonstrował z 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego kpt. pil. Adrian Rojek na samolocie MiG-29 stacjonującego na co dzień w Mińsku Mazowieckim. Dodatkową atrakcją dla miłośników awiacji przybyłych na malborskie lotnisko była okazja obserwowania startu pary samolotów F-16, które przez najbliższe 4 miesiące będą wspierać ochronę nieba nad państwami krajów bałtyckich, ćwicząc na co dzień wspólnie z malborskimi lotnikami. Kontyngentem holenderskim dowodzi ppłk pil. Marcel van Egmont.
Z każdym rokiem malborski Open Air Day przyciąga coraz to większe tłumy, które świadczą o dużej popularności tej imprezy. Oby było tak co roku czego życzę sobie i organizatorom.Tekst i zdjęcia: Krzysztof Kirschenstein

Video: Marek Piotrowski


71
31