Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Goście z Warszawy na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2011-08-07 Autor: Godlewski Krzysztof

MORSKI RAJD SAMOLOTOWY
 
W piątek 5 sierpnia,  tuż przed godziną 17.00, na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach wylądowało 16 samolotów odbywających „Rajd Morski” organizowany przez Aeroklub Warszawski. Po raz pierwszy na lotnisku Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej bazowała taka ilość cywilnych statków powietrznych.


 
Większość maszyn, które przyleciały do Gdyni Babich Dołów z Pruszcza Gdańskiego, to samoloty typu Cesna 150, 152 i 172, ponadto samolot Husky oraz dwie maszyny AT-3. Wizyta tak dużej ilości cywilnych maszyn związana była z organizowanym przez Aeroklub Warszawski rajdem samolotowym. W piątek celem rajdu był Półwysep Helski, na który jego uczestnicy przemieścili się z Gdyni drogą morską. W historii Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej to był pierwszy przypadek zabezpieczenia lądowania tylu cywilnych statków powietrznych na jednym lotnisku jednocześnie.


 
Samoloty rozpoczęły swoją trasę od lotniska Warszawa-Babice, skąd udały się trasą przez Grudziądz, Elbląg, Pruszcz Gdański do Gdyni. Po jednodniowym pobycie w Trójmieście samoloty odlecą w dalszą część rajdu do Darłowa oraz na lotnisko Bagicz położone nieopodal Kołobrzegu.

Relacja wideo z przylotu na lotnisko Babie Doły:


 
Tekst: Rzecznik BLMW kmdr Czesław Cichy, Krzysztof Godlewski
Zdjęcia Krzysztof Godlewski (aviateam.pl)