Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Frecce Tricolori na lotnisku w Gdyni

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2014-08-14 Autor: Franczyk Michał

Dwukrotnie, w czwartek 7 sierpnia i w poniedziałek 11 sierpnia, na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach gościła grupa akrobacyjna Włoskich Sił Powietrznych - Frecce Tricolori. Takiej gratki oczywiście nie mogliśmy przegapić.

Załogi jedenastu samolotów Aermacchi MB339 PAN, pomalowanych charakterystycznie w barwy swojego kraju, zatrzymały się na postój w Gdyni w drodze do i z Finlandii, gdzie dały pokaz podczas International Air Show w Oulu. Lotnisko w Babich Dołach leży mniej więcej pośrodku trasy z macierzystej bazy zespołu w Rivolto do miejsca docelowego i jak się okazało, było najdogodniejszym dla Włochów miejscem na uzupełnienie paliwa, odpoczynek w podróży i zaspokojenie głodu.

Wizyta ta była bardzo ciekawym i rzadkim wydarzeniem nie tylko dla nas, miłośników lotnictwa, ale i dla personelu gdyńskiej bazy, gdyż takiej ilości samolotów odrzutowych jednocześnie na płycie postojowej lotniska nie widziano tu od czasów stacjonowania Migów-21. Dla nas była to też okazja do zaobserwowania ciekawych i zdyscyplinowanych procedur i zwyczajów wśród załóg włoskich samolotów podczas przygotowywania siebie i maszyn do lotu, czego nie widzieliśmy do tej pory na innych lotniskach. Za możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu dziękujemy zaprzyjaźnionej z nami 43 Bazie Lotnictwa Morskiego oraz Brygadzie Lotnictwa MW.

Oficjalny zespół akrobatyczny Włoskich Sił Powietrznych Frecce Tricolori (Trójkolorowe Strzały) powstał w 1961 roku, zastępując kilka mniejszych grup akrobacyjnych. Oficjalna nazwa zespołu to  313° Gruppo Addestramento Acrobatico, Pattuglia Acrobatica Nazionale (PAN) Frecce Tricolori. Przez pierwsze dwa lata piloci latali na amerykańskich samolotach Canadair F-86E. W 1963 roku przesiedli się na maszyny rodzimej produkcji Fiat G.91 PAN, na których dawali pokazy aż do końca roku 1981. Od 1982 roku na wyposażeniu zespołu są do dziś samoloty Aermacchi MB339 w wersji PAN, które w 2017 roku mają zostać zastąpione przez Aermacchi M-345 HET. Aktualnie zespół używa kilkunastu maszyn MB339, dając pokaz na dziesięciu (9 + solista)

Zespół w swojej karierze może pochwalić się kilkoma osiągnięciami, ale była też przykra dla wszystkich chwila. 28 sierpnia 1988 roku podczas pokazów w bazie lotniczej  w Ramstein w Niemczech na skutek kolizji w powietrzu trzech samolotów, jeden spadł na publiczność, zabijając przy tym 70 osób. Po tej największej w historii Niemiec katastrofie zaostrzono przepisy dotyczące wykonywania akrobacji lotniczych podczas pokazów z udziałem publiczności. Frecce Tricolori w 2000 roku przekroczyli 50 tysięcy godzin nalotu na samolotach Aermacchi MB-339. W 2005 roku ekipa zdobyła nagrodę za najlepszy pokaz na Royal International Air Tattoo w Fairford w Anglii. Jako pierwszy nierosyjski zespół Włosi zostali odznaczeni Rosyjskim Srebrnym Medalem za Zasługi dla Lotnictwa. 8 września 2007 roku Frecce Tricolori wystąpiły podczas uroczystości pogrzebowych Luciano Pavarottiego . Kilka danych technicznych samolotu Aermacchi MB339:

Data oblotu - 12 sierpnia 1976
Lata produkcji - od 1978
Wyprodukowane egzemplarze - ponad 219
Napęd -    silnik turboodrzutowy Rolls-Royce Viper 632-43
Ciąg - 17,8 kN
Rozpiętość - 11,22 m
Długość - 11,24 m
Wysokość - 3,9 m
Powierzchnia nośna - 19,3 mkw
Masa Własna - 3414 kg
Masa Startowa -    6350 kg
Prędkość maks. - 920 km/h
Prędkość wznoszenia - 35 m/s
Pułap -    14 600 m
Zasięg - 1759 km

Zapraszamy do obszernej galerii zdjęć z wizyty zespołu na gdyńskim lotnisku.

Tekst: Michał Franczyk
Foto: Michał Franczyk, Krzysztof Godlewski


46
24