Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Dzień otwarty w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2013-09-10 Autor: Franczyk Michał

W piątek 6 września lotnisko w Gdyni Babich Dołach mógł odwiedzić każdy zainteresowany. Tego dnia z okazji ceremonii wręczenia sztandaru 43 Bazie Lotnictwa Morskiego bramy zostały otwarte dla zwiedzających. Zorganizowano przy tym atrakcje na ziemi i w powietrzu.

Ceremonia wręczenia sztandaru ufundowanego przez mieszkańców Pomorza oraz miłośników lotnictwa morskiego rozpoczęła się o godzinie 11:00. Sztandar w imieniu fundatorów przekazał dowódcy bazy kmdr pil. Wiesławowi Cuperowi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Kulminacyjnym punktem uroczystości był przelot w szyku śmigłowców - ratowniczego W-3RM Anakonda i pokładowego SH-2G. Po przelocie i efektownym rozejściu załogi śmigłowców dały krótki pokaz swoich możliwości. Jako pierwsza zaprezentowała się załoga "Anakondy", prezentując publiczności technikę podjęcia przez ratownika poszkodowanego na pokład śmigłowca. Po tym pokazie do akcji wkroczył Kaman. Po przywitaniu się ze zgromadzonymi widzami załoga śmigłowca zaprezentowała w skrócie możliwości manewrowe maszyny.

Atrakcji nie zabrakło też na płycie gdyńskiego lotniska. Odwiedzający mogli z bliska przyjrzeć się z zewnątrz i od środka statkom powietrznym , które na co dzień są widoczne wysoko w górze, jak też tym zaproszonym na tę okazje z innych jednostek, a było na co popatrzeć. Niewątpliwie największym powodzeniem cieszył się C-130E Hercules, największy służący w  Siłach Powietrznych RP samolot transportowy, który specjalnie na tę okazję przyleciał z Powidza. Idąc dalej, można było zobaczyć: najpopularniejszy samolot w barwach lotnictwa Marynarki Wojennej RP - M-28 Bryza w aż czterech wariantach, największe śmigłowce w lotnictwie morskim Mi-14 PŁ, w tym jeden w okolicznościowym malowaniu z okazji 50-lecia lotnictwa MW w Darłowie przedstawiającym orkę, śmigłowce W-3 w wersji transportowej i ratowniczej, śmigłowiec Mi-2, śmigłowiec SH-2G z wizerunkiem smoka, a także specjalistyczne pojazdy lotniskowe. Na wszystkich głodnych nie tylko emocji czekała darmowa, wojskowa grochówka.

43 Baza Lotnictwa Morskiego powstała w styczniu 2011 roku. Sformowano ją w oparciu o jednostki stacjonujące na lotnisku w Gdyni Babich Dołach w latach 2003 - 2010: 43 Bazę Lotniczą MW i 28 Pucką Eskadrę Lotniczą. Do głównych zadań bazy należą: zwalczanie okrętów podwodnych (ZOP) samodzielnie oraz we współpracy z okrętami, rozpoznanie jednostek nawodnych i wskazywanie celów okrętom, zabezpieczenie polskiej strefy poszukiwania i ratownictwa na Bałtyku oraz transport ludzi i sprzętu. Na wyposażeniu jednostki znajdują się: 4 śmigłowce pokładowe ZOP SH-2G, 5 śmigłowców ratowniczych W-3RM "Anakonda", po 2 śmigłowce transportowe Mi-17 i W-3T, 4 samoloty transportowo - desantowe An-28TD oraz 2 śmigłowce Mi-2. Załogi śmigłowców W-3RM "Anakonda" przeznaczonych do wykonywania zdań poszukiwawczo - ratowniczych nad wodą i lądem, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy, pełnią na lotnisku w Gdyni całodobowe dyżury w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego.

Jednostką dowodzi kmdr pil. Wiesław Cuper

W galerii prócz zdjęć statków powietrznych na wystawie statycznej również są zdjęcia wykonane podczas przylotów.

Tekst Michał Franczyk
Fot. Aviateam.pl

56
38