Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Dzień otwarty na lotnisku w Gdyni

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2012-06-03 Autor: Franczyk Michał

W niedzielę 3 czerwca mieszkańcy Trójmiasta licznie odwiedzali lotnisko 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach w dniu otwartym jednostki zorganizowanym z okazji rozpoczynających się ćwiczeń Baltops 2012.

Na płycie lotniska zwiedzający mogli z bliska obejrzeć samoloty i śmigłowce będące na wyposażeniu lotnictwa Marynarki Wojennej a także poczuć się jak piloci zasiadając za ich sterami. Największą frajdę w poznawaniu wnętrz morskich statków powietrznych oraz pojazdów wojskowych miały dzieci, które czasem musiały postać w kolejce by się na ich pokłady dostać i uwiecznić ta chwilę na zdjęciu. Dużą popularnością cieszyły się największe latające w barwach Marynarki Wojennej śmigłowce Mi-14 w dwóch wersjach: Poszukiwawczo-ratowniczej (SAR) - Mi-14PŁ/R i Zwalczania Okrętów Podwodnych (ZOP) - Mi-14PŁ stacjonujące na codzień w Darłowie. Poza nimi na płycie lotniska do dyspozycji zwiedzających były trzy samoloty M-28 Bryza, każda w innej wersji oraz śmigłowce Mi-17, W-3T Sokół, W-3RM Anakonda oraz SH-2G.

Oprócz statków powietrznych obejrzeć można było pojazdy służb lotniskowych, bojowe obrony przeciwlotniczej oraz specjalistyczne pojazdy zabezpieczające obsługę statków powietrznych. Dużym powodzeniem wśród dzieci cieszyła się wojskowa sanitarka , której dźwięk syren wyzwalany przez nie rozlegał się dość często. Dla spragnionych dynamiki niespodziankę przygotowali modelarze dając pokazy dynamiczne wyczynowymi modelami samolotów akrobacyjnych. A na sam koniec wytrwali odwiedzający mogli obserwować śmigłowiec Mi-14PŁ/R w powietrzu podczas próby przed odlotem.

Poniżej galeria zdjęć z wydarzenia.

Michał Franczyk
66
49