Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Dzień otwarty na lotnisku Marynarki Wojennej RP w Gdyni

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2012-05-28 Autor: Franczyk Michał

Samolot patrolowo rozpoznawczy typu "Bryza", śmigłowiec zwalczania okrętów podwodnych, śmigłowiec pokładowy oraz śmigłowiec ratowniczy to tylko niektóre atrakcje przygotowane przez lotników morskich na dzień otwarty w ramach ćwiczeń BALOPS 2012. Już w najbliższą niedzielę, 3 czerwca, wszystkich chętnych zapraszamy na lotnisko Marynarki Wojennej RP w Gdyni Babich Dołach. Brama będzie otwarta w godzinach od 10.00 do 16.00. Wstęp wolny.

Już w najbliższą niedzielę, 3 czerwca, w ramach dnia otwartego międzynarodowych ćwiczeń BALTOPS 2012, będzie można zapoznać się z wyposażeniem lotnictwa Marynarki Wojennej RP. Dla wszystkich chętnych na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach przygotowana będzie wystawa statyczna samolotów i śmigłowców lotnictwa Marynarki Wojennej RP. Na wystawie będzie można zobaczyć: samoloty "Bryza" w wersji patrolowo - rozpoznawczej An-28B1R i An-28B1RM Bis, monitoringu ekologicznego An-28E i transportowej An-28TD, śmigłowce ratownicze W-3RM i Mi-14PŁ/R, śmigłowiec zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ, śmigłowiec pokładowy SH-2G oraz śmigłowce transportowe Mi-17 i W-3T i Mi-2. Do zwiedzania udostępniony będzie również artyleryjski zestaw przeciwlotniczy BLENDA,  w skład którego wchodzą wóz dowodzenia, armaty S-60MB oraz przeciwlotniczy zestaw rakietowy GROM, a także specjalistyczne pojazdy zabezpieczające obsługę statków powietrznych i codzienne funkcjonowanie lotniska.

Dojazd do lotniska Marynarki Wojennej RP z centrum Gdyni autobusem nr 109 do pętli końcowej na Babich Dołach. Wejście przez bramę główną na końcu ul. Zielonej. Od bramy głównej na wystawę będzie można dojechać autobusem wojskowym. Na lotnisko będzie można również wjechać samochodem prywatnym. Parking zlokalizowany będzie około 200 metrów od wystawy sprzętu.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW) to jeden z trzech związków taktycznych morskiego rodzaju sił zbrojnych. W skład BLMW wchodzą obecnie dwie jednostki: 43 Baza Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach oraz 44 Baza Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach i Darłowie. Do głównych zadań brygady należą: poszukiwanie, śledzenie i niszczenie okrętów podwodnych samodzielnie i we współdziałaniu z siłami okrętowymi, poszukiwanie, rozpoznanie i wskazywanie celów okrętom, zabezpieczenie polskiej strefy poszukiwania i ratownictwa na morzu, monitoring ekologiczny Polskiej Strefy Ekonomicznej oraz transport ludzi i sprzętu. Na wyposażeniu lotnictwa morskiego znajduje się ponad 40 samolotów i śmigłowców różnych typów i wersji. Lotnictwo morskie utrzymuje całodobowe dyżury załóg samolotu patrolowego oraz dwóch śmigłowców ratowniczych w krajowym systemie rozpoznania oraz krajowym systemie RP jest jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy morscy uczestniczyli w 523 akcjach ratowniczych, udzielając pomocy 271 osobom.


kmdr ppor. Czesław Cichy
www.bl.mw.mil.pl