Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Dzień otwarty lotniska w Gdyni Babich Dołach

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2014-06-30 Autor: Franczyk MichałPokazy dynamiczne w powietrzu, wystawa statyczna samolotów i śmigłowców oraz uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia to główne atrakcje dnia otwartego lotniska w Gdyni Babich Dołach zorganizowanego w ramach obchodów 20 rocznicy powstania Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej RP. Startujemy w sobotę, 19 lipca, o godzinie 10.00. Na gdyńskie lotnisko zapraszamy wszystkich entuzjastów i sympatyków lotnictwa morskiego. Wstęp wolny.

W tym roku wyspecjalizowana w zwalczaniu okrętów podwodnych, prowadzeniu rozpoznania oraz działaniach ratowniczych nad obszarami morskimi Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej RP (BLMW) obchodzi 20-lecie swojego istnienia. Z tej okazji wszystkich entuzjastów i sympatyków lotnictwa morskiego, mieszkańców Trójmiasta i turystów oraz żołnierzy, którzy pełnili służbę w jednostkach lotnictwa morskiego, zapraszamy na uroczyste obchody 20 rocznicy sformowania Dowództwa BLMW RP, które odbędą się 19 lipca na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach.

W programie dnia otwartego przewidziano pokaz skoków spadochronowych z samolotu transportowego Bryza, a także dynamiczny pokaz pilotażu śmigłowców W-3RM Anakonda, SH-2G i Mi-14PŁ. Pokazom w powietrzu towarzyszyć będzie wystawa statyczna, na której pojawią się wszystkie typy samolotów i śmigłowców BLMW oraz gościnnie MiG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku i C-295 z 13 Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie. Na płycie lotniska będzie można również zobaczyć specjalistyczne wyposażenie 43 Bazy Lotnictwa Morskiego, jednostki wojskowej Formoza, Żandarmerii Wojskowej, pododdziału antyterrorystycznego policji oraz Poszukiwawczego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Udział w pikniku lotniczym zapowiedzieli także przedstawiciele Stowarzyszenia "Gdyński Szwadron Krakusów". Oprawę artystyczną przygotował Klub Wojskowy z Gdyni Babich Dołów we współpracy z Klubem 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach.

Brama Papieska 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni przy ul. Zielonej będzie otwarta dla ruchu pieszego w godzinach od 10.00 do 15.00. Dojazd na przystanek Zielona - Kościół (NŻ) z centrum Gdyni autobusem linii 109 (zobacz rozkład jazdy autobusu linii 109 z przystanku Gdynia Dworzec Główny PKP). Jednocześnie informujemy, że Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni skieruje na linię 109 autobusy o zwiększonej pojemności, a także zapewni większą częstotliwość ich kursowania. Brama Papieska znajduje się około 500 m od przystanku "Zielona Kościół" w kierunku centrum Gdyni. Na płytę lotniska będzie można również dojechać bezpłatnymi autobusami odjeżdżającymi z przystanku "Zielona Kościół". Prosimy o zabranie ze sobą prowiantu oraz napojów.

Uwaga!
Na teren lotniska nie będzie można wjechać samochodem!

Program dnia otwartego lotniska w Gdyni Babich Dołach:
- 10.00 - otwarcie Bramy Papieskiej (ul. Zielona)
- 11.00 - uroczysta zbiórka z okazji 20. rocznicy powstania Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej
- około godziny 12.00 (po zakończeniu zbiórki):
   - koncert orkiestry wojskowej
   - pokaz pododdziału antyterrorystycznego policji
   - pokaz umiejętności "Gdyńskiego Szwadronu Krakusów"
   - pokaz skoków spadochronowych
   - dynamiczny pokaz pilotażu śmigłowców W-3RM, SH-2G i Mi-14PŁ.

Przez cały czas trwania dnia otwartego lotniska dostępne będą:
- wystawa statyczna samolotów i śmigłowców
- wystawa uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia.

www.bl.mw.mil.pl
54
42