Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Dzień lotów na lotnisku w Babich Dołach

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2011-02-24 Autor: Franczyk Michał

W czwartkowe popołudnie 24 lutego tego roku na lotnisku 43 Bazy Lotnictwa Morskiego odbyły się standardowe loty szkolne załóg statków powietrznych Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Tego typu szkolenia wykonywane są cyklicznie. Korzystając ze słonecznej pogody, ekipa naszego portalu towarzyszyła tego dnia lotnikom, fotografując ich przy pracy.

O godzinie 14:00 rozpoczęto próby naziemne śmigłowców W-3RM, Mi-2, SH-2G i Mi-17, czyli wszystkie typy śmigłowców używanych przez gdyńskie lotnictwo morskie. Kilkanaście minut później  śmigłowce były już w powietrzu, realizując wytyczone zadania. Mniej więcej w tym samym czasie w powietrze wzbił się samolot transportowy An-28 1-TD Bryza w celu wykonania pierwszego tego dnia zadania. Po wykonaniu założonych misji  statki powietrzne lądowały w okolicy domku pilota w celu wymiany załogi, po czym startowały w wyznaczone strefy w celu wykonania kolejnych elementów szkolenia. Takie loty odbywały się do godziny 20:00.

Parę minut po godzinie 15.00 nieoczekiwanie na pasie startowym gdyńskiego lotniska wylądował samolot Jak-40 nr 44 należący do 36 Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego z Warszawy. Załoga odbywająca tego dnia lot szkolny wylądowała na lotnisku w celu uzupełnienia paliwa. Była to dla nas okazja, aby przyjrzeć się maszynie z bliska i zrobić  Jakowi kilka zdjęć. Po około 40 minutach postoju na Babich Dołach samolot odleciał na swoje macierzyste lotnisko – warszawskie Okęcie.

W galerii zdjęć sporo fotografii wykonanych tego dnia na na lotnisku w Babich Dołach.

Tekst : Michał Franczyk

56
60