Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Dowódca klucza SH-2G laureatem Buzdygana

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2013-01-21 Autor: Franczyk MichałDwukrotny uczestnik operacji NATO na Morzu Śródziemnym, dowódca klucza śmigłowców pokładowych SH-2G został laureatem tegorocznej edycji prestiżowej nagrody "Polski Zbrojnej". Kapitan mar. pil. Sebastian Bąbel z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach ma na swoim koncie ponad 500 lądowań na pokładach okrętów.

Kpt. mar. pil. Sebastian Bąbel urodził się w 1974 roku w Olsztynie, gdzie ukończył III Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika oraz Szkołę Muzyczną I i II stopnia w klasie klarnetu. W 1993 roku rozpoczął edukację w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych. Ukończył ją w 1997 roku jako pilot śmigłowca, zajmując 10 lokatę w 100-osobowej grupie rocznika. W "Szkole Orląt" wykonywał loty na samolotach TS-11 Iskra oraz śmigłowcach Mi-2 i W-3.

W tym samym roku został skierowany do służby w lotnictwie Marynarki Wojennej RP, początkowo w 1 Puckim Dywizjonie Lotniczym w Gdyni Babich Dołach jako pilot śmigłowców W-3, następnie w 28 Puckiej Eskadrze Lotniczej, gdzie od 2003 r. rozpoczął szkolenie na śmigłowcach pokładowych SH-2G. W 2006 roku po raz pierwszy brał udział w misji okrętu ORP "Gen. K. Pułaski" w ramach stałego zespołu okrętów NATO na Morzu Śródziemnym. Kpt. Sebastian Bąbel wchodził wówczas w skład komponentu lotniczego bazującego na pokładzie okrętu. Podczas operacji prowadzonej pod kryptonimem "Active Endeavour" wykonywał zadania patrolowania szlaków żeglugowych oraz kontroli wyznaczonych jednostek handlowych, co do których istniało podejrzenie, że współpracują z organizacjami terrorystycznymi lub przemytnikami. W ciągu 3 miesięcy operacji wykonał 65 lądowań na pokładach różnych okrętów w dzień oraz 44 w nocy.

W 2008 uzyskał uprawnienia instruktorskie na SH-2G. W tym samym roku ponownie został skierowany do udziału w misji ORP "Gen. K. Pułaski". Pod jego dowództwem załoga SH-2G między innymi wykryła łódź z 9 prawdopodobnymi uciekinierami z Algierii. Podczas drugiej misji na Morzu Śródziemnym wykonał łącznie 55 lądowań na pokładach okrętów w dzień oraz 34 w nocy.

W 2010 roku uzyskał III, a w 2012 II klasę pilota doświadczalnego. W maju 2010 brał udział w ćwiczeniu eksperymentalnym CAP DEMO, w którym śmigłowiec pod jego dowództwem wykonywał loty z operatorami jednostki GROM. ich zadaniem było zabezpieczenie operacji przejęcia jednostki opanowanej przez terrorystów. W tym samym roku objął dowodzenie kluczem śmigłowców pokładowych SH-2G 43 Bazy Lotnictwa Morskiego i ukończył studia podyplomowe w Akademii Marynarki Wojennej na kierunku zarządzanie kryzysowe, gdzie z oceną bardzo dobrą obronił pracę "Zarządzanie informacją w sytuacjach kryzysowych".

W ubiegłym roku podczas Morskich Pokazów Lotniczych w Darłowie wykonał jeden z nielicznych pokazów dynamicznych na SH-2G, zyskując wielką aprobatę środowiska lotniczego, fotoreporterów i dziennikarzy związanych ze środowiskiem wojskowym.

Kpt. mar. pil. Sebastian Bąbel jest organizatorem ćwiczeń pomiędzy lotnictwem pokładowym a okrętami MW RP, jest także jednym z inicjatorów procesu intensyfikowania wykorzystania śmigłowców pokładowych jako platformy wsparcia działań wojsk specjalnych podczas prowadzenia operacji na morzu. Wielokrotnie dowodził komponentem lotniczym podczas ćwiczeń krajowych i międzynarodowych. Jest stałym uczestnikiem grup organizujących oraz rozwijających współpracę MW RP w ramach tzw. Okrętowych Grup Zadaniowych z lotnictwem Sił Powietrznych RP. Efektem tej współpracy jest opracowanie taktyki wykorzystania śmigłowca pokładowego do naprowadzania samolotów bojowych na cele nawodne. Dzięki jego staraniom w 2012 roku śmigłowce SH-2G ośmiokrotnie reprezentowały lotnictwo MW RP w pokazach lotniczych na terenie Polski i Niemiec.

Pod jego dowództwem realizowane jest szkolenie załóg śmigłowców pokładowych w zastosowaniu bojowym, zarówno we współpracy z okrętami nawodnymi, jak i podwodnymi, szkolenie ogniowe przy wykorzystaniu broni pokładowej, a także program szkolenia odbywających w jednostce praktyki podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Dzięki temu programowi do klucza SH-2G wracają wyselekcjonowani, z odpowiednim doświadczeniem i wiedzą nawigatorzy, co przyczynia się do znacznego skrócenia procesu ich szkolenia bojowego po zakończeniu nauki w "Szkole Orląt".

Jego ideą jest praca u podstaw, stąd realizowany od lat pomysł zapraszania do jednostki dzieci ze szkół i przedszkoli. Przeprowadzane na lotnisku prezentacje mają wytworzyć atmosferę zaufania oraz szacunku do pracy żołnierzy. Ich celem jest też stworzenie i utrwalenie wizerunku żołnierza, którym może zostać każdy, kto chce osiągnąć ambitne cele.

Kpt. Sebastian Bąbel ma na swoim koncie 1350 godzin nalotu oraz ponad pół tysiąca lądowań na pokładach okrętów, w tym 120 lądowań w nocy.

www.bl.mw.mil.pl
Fot. Marian Kluczyński

48
43