Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Darłowskie "czternastki" w Norwegii

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2012-05-30 Autor: Franczyk Michał

Na Morzu Północnym rozpoczynają się dzisiaj manewry sił NATO pod kryptonimem "Dynamic Mongoose 2012". Głównym celem ćwiczeń z udziałem morskich samolotów patrolowych i śmigłowców  z 6 państw jest doskonalenie procedur współpracy podczas prowadzenia działań wykrywania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych. Do udziału w manewrach Marynarka Wojenna RP skierowała trzy śmigłowce Mi-14PŁ z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie.

"Dynamic Mongoose 2012" to manewry morskie państw członkowskich NATO przygotowane i realizowane ściśle według procedur obowiązujących podczas operacji sojuszniczych. Ich głównym celem jest doskonalenie poziomu wyszkolenia sił sojuszu w aspekcie prowadzenia najtrudniejszych na morskim teatrze działań, jakimi są operacje zwalczania okrętów podwodnych. W manewrach uczestniczą okręty, samoloty i śmigłowce z: Norwegii, Francji, Niemiec, Kanady, Wielkiej Brytanii oraz Polski.   

Przygotowania do ćwiczeń rozpoczęły się w poniedziałek, 28 maja, kiedy z Darłowa na lotnisko 137 Airwing w Sola Stavanger w Norwegii przebazowały się trzy śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) Mi-14PŁ. Przelot z międzylądowaniem i tankowaniem na duńskim lotnisku Alborg trwał ponad 7 godzin. We wtorek do załóg "czternastek" dołączyła 12-osobowa grupa personelu technicznego zabezpieczająca obsługi bieżące śmigłowców podczas ćwiczeń. Personel służby inżynieryjno - lotniczej przebazował się do Norwegii na pokładzie samolotu transportowego An-28TD z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego. W tym samym dniu załogi samolotów, śmigłowców oraz okrętów uczestniczących w manewrach dopracowywały szczegóły współdziałania podczas końcowej odprawy ćwiczenia w Bergen. Wieczorem na lotnisku Sola odbył się briefing dla załóg polskich i brytyjskich śmigłowców, którego celem było zapoznanie ze specyfiką ruchu w norweskiej przestrzeni powietrznej oraz procedurami bezpieczeństwa obowiązującymi na lotnisku Sola. Podczas dzisiejszego epizodu "Dynamic Mongoose" załogi polskich śmigłowców Mi-14 będą współpracowały z morskimi samolotami patrolowymi P-3C z Niemiec i Norwegii oraz śmigłowcami ZOP: brytyjskim EH101 Merlin i francuskim Lynxem bazującym na fregacie FS De Grasse.

Śmigłowce Mi-14PŁ przeznaczone są do poszukiwania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych samodzielnie lub w składzie lotniczo - okrętowych grup poszukiwawczo - uderzeniowych. Mogą współdziałać z okrętami uderzeniowymi, przekazując dane o wykrytych przy pomocy radaru obserwacji obiektów nawodnych celach. Dolną część kadłuba "czternastki" wykonano w kształcie łodzi i wyposażono w nadmuchiwane pływaki, co pozwala na wykonanie wodowania. Mi-14PŁ są wyposażone w: systemy wykrywania i śledzenia okrętów podwodnych, opuszczaną stację hydroakustyczną, detektor anomalii magnetycznych oraz wyrzucane pławy radiohydroakustyczne. Maszyny te mogą być uzbrojone w bomby głębinowe lub torpedę MU-90. Załoga składa się z dwóch pilotów, technika pokładowego oraz nawigatora obsługującego systemy poszukiwawczo - uderzeniowe.


kmdr ppor. Czesław Cichy
www.bl.mw.mil.pl

60
50