Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Darłowska czternastka w akcji ratowniczej

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2013-05-24 Autor: Franczyk Michał

Dzisiaj (piątek, 24 maja) załoga śmigłowca ratowniczego Marynarki Wojennej Mi-14PŁ/R przeprowadziła akcję ratowniczą na Bałtyku. Pomocy potrzebował mężczyzna znajdujący się na jednostce wędkarskiej. Akcje przeprowadzono 22 mile morskie na północny-zachód od Darłowa.
   
Służby ratownicze Marynarki Wojennej zostały dzisiaj (piątek, 24 maja) zaalarmowane przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne w Gdyni, że pomocy na Bałtyku potrzebuje mężczyzna przebywający na jednostce wędkarskiej, 22 mile morskie (ok. 40 kilometrów) na północny-zachód od Darłowa. Z informacji przekazanych w systemie ratowniczym wynikało, że doznał on obrażeń oka i musiał być przetransportowany do szpitala. Do akcji ratowniczej skierowano śmigłowiec Marynarki Wojennej Mi-14PŁ/R dyżurujący na lotnisku MW w Darłowie.
Śmigłowiec wystartował o godzinie 10:12. Po 13 minutach lotu osiągnął rejon akcji. Załoga czternastki przystąpiła do operacji podjęcia poszkodowanego na pokład śmigłowca. Po wędkarza zszedł ratownik pokładowy. Podjęcie nastąpiło o godzinie 10:29. 11 minut później śmigłowiec Marynarki Wojennej wylądował na lotnisku w Darłowie, gdzie mężczyznę przekazano obsadzie karetki pogotowia.

Skład załogi śmigłowca MW Mi-14PŁ/R:
- kmdr ppor. pil. Roman OKONIEWSKI (dowódca załogi)
- kpt. mar. pil. Sławomir KRZYSZCZAK (II pilot)
- bosm. szt. Mariusz CZARNUCH (ratownik pokładowy)
- chor. mar. Sebastian MAJCHERCZYK (technik pokładowy)

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną formacją lotniczą w kraju utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego dyżury pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach. W ciągu ostatnich dwóch dekad lotnicy morscy uczestniczyli w 530 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 276 osobom.

www.bl.mw.mil.pl
46
38