Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Darłowscy lotnicy zbombardowali cele podwodne

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2014-02-07 Autor: Franczyk Michał

W środę 5 lutego udaliśmy się na realizację pierwszego w tym roku materiału zdjęciowego. Nasi fotoreporterzy odwiedzili 44 bazę Lotnictwa Morskiego w Darłowie, by udokumentować pierwsze w tym roku szkolenie lotników morskich z użyciem uzbrojenia, a przy okazji podszlifować swoje umiejętności fotograficzne.

Tuż po przyjeździe na lotnisko udaliśmy się na stanowiska postojowe smigłowców ZOP Mi-14PŁ, gdzie do próby naziemnej najciekawszego z nich właśnie szykowała się załoga. Dlaczego najciekawszego ? Otóż Mi-14PŁ o numerze 1001 jest jedynym śmigłowcem tego typu mającym specjalne malowanie wykonane z okazji 50-lecia Lotnictwa Marynarki Wojennej RP w Darłowie, w postaci dużej orki namalowanej na szarym tle. Po wykonaniu próby na ziemi załoga "orki" wykonała lot rozpoznawczy w rejonie ćwiczeń. My w tym czasie mogliśmy przyjrzeć się pracy personelu służby inżynieryjno-lotniczej odpowiedzialnej za transport, rozładunek, montaż i uzbrojenie bomb podwieszonych w śmigłowcach. Zobaczyliśmy też z bliska przygotowane na ćwiczenia bomby głębinowe PŁAB-250-120.

Po przygotowaniu przez techników do lotu dwóch śmigłowców Mi-14PŁ o numerach 1001 i 1007 rozpoczęło się ich uzbrajanie we wspomniane wcześniej bomby. Nie przeszkadzając personelowi, szukaliśmy dogodnych miejsc pod śmigłowcami, aby zrobić ciekawe ujęcia podwieszonych w ich lukach 123- kilogramowych bomb. O godzinie 13:30 załoga "orki" wykonała pierwszy lot na poligon morski, by zrzucić załadowane bomby. Pięć minut później w tym samym celu wystartował drugi śmigłowiec. Na poligonie morskim ćwiczenie było realizowane na dwa sposoby. Pierwszy to zrzut bomby do celu o wyznaczonych współrzędnych; drugim było trafienie w cel oznaczony wyrzuconą wcześniej lotniczą pławą sygnalizacyjną LPS. Łącznie obie załogi wykonały po trzy loty w dzień i trzy w nocy, zrzucając do morza 24 bomby o łącznej masie prawie 3 ton.

W ćwiczeniach wzięły udział załogi w składzie:

Śmigłowiec Mi-14PŁ nr 1001
kmdr ppor. pil. Mirosław Makuch - dowódca załogi
por. mar. pil. Jarosław Thiede (dzień) / chor. mar. pil. Andrzej Żurawski (noc) - drugi pilot
kmdr ppor. Jan Przychodzień - nawigator
st. chor. szt. mar. Artur Kunysz - technik

Śmigłowiec Mi-14PŁ nr 1007
kpt. mar. pil. Sebastian Stypułkowski - dowódca załogi
kpt. mar. pil. Ireneusz Steciuk - drugi pilot
por. Mariusz Grudzień - nawigator
st. chor. szt. mar. Jarosław Rochowiak - technik

Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotorelacji.

Tekst Michał Franczyk
Fot. Michał Franczyk, Jarosław Kania
69
42