Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Boeing 767 LOT na V Płockim Pikniku Lotniczym

Kategoria: Lotnictwo cywilne Utworzony: 2011-05-13 Autor: Franczyk Michał19 czerwca będzie miał miejsce pierwszy w historii przelot na niskiej wysokości (tzw. low pass) największego w polskich barwach samolotu pasażerskiego. Wszystko to stanie się dzięki zaangażowaniu Polskich Linii Lotniczych LOT w organizacje V Płockiego Pikniku Lotniczego - największych cywilnych pokazów lotniczych w Polsce.
 
W dniu wczorajszym, tj. 12.05.2011 r., PLL LOT na konferencji prasowej prowadzonej przez dziennikarza telewizyjnego rodem z Płocka  - Radka Brzózkę - oraz zagorzałego entuzjastę lotnictwa Tadeusza Sznuka, w której wzięli udział: prezes Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej Bogusław Strześniewski, dyrektor Komunikacji i PR PLL LOT Leszek Chorzewski, dyrektor Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej Sławomir Adamkowski, dyrektor Izby Gospodarczej Regionu Płockiego Cezary Supeł, szef pokazów Arkadiusz Choiński oraz kapitanowie Jerzy Makula i Marek Szufa, ujawniono szczegóły niecodziennego przedsięwzięcia. Flagowa maszyna polskiego przewoźnika zaprezentuje się na wysokości wzroku publiczności zgromadzonej na płockiej skarpie w różnej konfiguracji, a pokaz zakończy się prezentacją możliwości wznoszenia się samolotu.
Jak poinformował Leszek Chorzewski, za sterami największej z lotowskich maszyn zasiądzie kpt. Jerzy Makula, który na co dzień jest pilotem LOT-u na trasach międzynarodowych, a w wolnym czasie człowiekiem będącym sześciokrotnym mistrzem świata w akrobacji szybowcowej.
 
Zaplanowany low pass Boeinga 767 odbędzie się w niedzielę 19 czerwca. Olbrzym przmknie nad głowami widzów zgromadzonych na skarpie na wysokości około 100 metrów. Samolot przeleci w konfiguracji ustawionej do lądowania, tj. z wysuniętymi podwoziem i klapami. Dzięki temu będzie mógł przelecieć naprawdę powoli. Później nastąpi drugi przelot z rozwinięciem maksymalnej, dozwolonej na tej wysokości prędkości, czyli około 500 km/godz. Podczas trzeciego przelotu pilot zaprezentuje manewr odejścia, czyli przejście z lotu poziomego na wysokości 100 m na wznoszenie przy pełnym ciągu silników. Ponieważ samolot będzie bez pasażerów, bez bagażu i z minimalną ilością paliwa, zobaczymy prawdziwą moc największego w Polsce samolotu pasażerskiego LOT-u. To trzeba zobaczyć i poczuć na żywo!
Przelot Boeinga będzie największą, ale nie jedyną atrakcją dwudniowych pokazów, które wypełnią weekend 18-19 czerwca. Zaprezentuje się szereg maszyn historycznych, które trudno zobaczyć nawet na wystawach statycznych w innych miejscach. W programie znajdą się: blok pokazów aeroklubowych oraz prezentacja kadry paralotniowej PPG, motolotnie, desant skoczków spadochronowych. W pokazach weźmie udział również grupa akrobacyjna "Żelazny", Marek Szufa wykonujący podniebne akrobacje samolotem Christen Eagle II oraz samoloty i śmigłowce Polskich Sił Powietrznych - zespół akrobacyjny "Biało-Czerwone Iskry" i co niezwykłe w samym środku Polski - pokaz śmigłowców Marynarki Wojennej RP.  Nie zabraknie oczywiście slalomu powietrznego wokół rozstawionych na rzecznych barkach pylonów, których ilość w tym roku zwiększy się aż dwukrotnie, czyli do ośmiu.
 
Płocki Piknik Lotniczy jest organizowany w unikatowej w skali Polski scenerii - wznoszącej się na wysokość ponad 50 m powyżej poziomu rzeki nadwiślańskiej skarpy, z której widzowie mogą podziwiać akrobacje powietrzne poniżej linii horyzontu, tuż nad taflą wody. Największe cywilne pokazy lotnicze w Polsce odbywające się nieopodal Warszawy, Łodzi, Torunia wydają się skutecznie wypełnić lukę po pikniku w Góraszce tym bardziej, że jest to impreza, którą wyróżnia wstęp wolny na wszystkie pokazy. Warto wspomnieć, że dodatkową atrakcją będzie nocny maraton z filmami o tematyce lotniczej. Trzy prezentowane filmy wybiorą w głosowaniu internauci.
Organizatorami V Płockiego Pikniku Lotniczego są Aeroklub Ziemi Mazowieckiej i Izba Gospodarcza Regionu Płockiego przy wsparciu Urzędu Miasta Płocka.

Aktualny program i zapierające dech w  piersiach zdjęcia na oficjalnej stronie internetowej www.lotniczyplock.pl
42
50