Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

"Bezpiecznie nad wodą w Łebie" - pokazy ratownictwa

Kategoria: Pozostałe wydarzenia Utworzony: 2011-08-07 Autor: Godlewski Krzysztof

Pod hasłem „Bezpiecznie nad wodą w Łebie” odbyły się pokazy służb ratowniczych w Łebie. 6 sierpnia 2011 r. plażowicze nadmorskiego kurortu mogli obserwować działania na morzu i lądzie służb odpowiedzialnych na co dzień za bezpieczeństwo w okolicy naszej strefy przybrzeżnej.

Około godziny 12.00 w rejonie główek portu w Łebie rozpoczął się pokaz śmigłowca W-3RM z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego z Gdyni Babich Dołów. Załoga śmigłowca oraz ekipa jednostki pływającej Służby Poszukiwania i Ratownictwa "Huragan" zaprezentowali zgromadzonej publiczności podjęcie przez śmigłowiec rozbitka z tafli wody i przetransportowanie go na pokład specjalistycznej jednostki pływającej. Kolejnym elementem było podejmowanie rozbitków bezpośrednio z wody przez ekipę Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (MSPiR) i Straży Granicznej na pokład "Huraganu".

Druga część ćwiczeń z akcentem lotniczym miała miejsce w okolicy kapitanatu portu. O godzinie 16.00 z rejonu wejścia do portu nadleciał śmigłowiec ratowniczy W-3RM w składzie załogi: kpt. mar. pil. Piotr Dejnek, kpt. mar. pil. Marek Wawrzyniak, mł. chor. szt. mar. Grzegorz Malski oraz chor. mar. Krzysztof Wasylczuk.

Załoga wykonała kilka przelotów nad miejscem akcji, po czym w niskim zawisie opuściła na koniec falochronu ratownika wraz z noszami, na których znajdował się pozorant. "Osoba poszkodowana" została sprawnie przetransportowana do karetki pogotowia ratunkowego i zabrana do szpitala.

Następnie ratownik odpalił świecę dymną, by załoga śmigłowca mogła wzrokowo określić kierunek wiatru i miejsce przebywania ratownika. Podczas kolejnego zawisu ratownik został wciągnięty za pomocą wyciągarki na pokład "Anakondy" i chwilę później śmigłowiec pożegnał się z licznie zgromadzoną publicznością.

Na przyległych do kapitanatu terenach można było również uzyskać informacje na temat służby w Narodowych Siłach Rezerwowych. Na  stanowiskach promocyjnych do dyspozycji byli specjaliści z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Słupsku, 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku oraz 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach i Darłowie. Ciekawym akcentem współpracy Aviateam.pl i Marynarki Wojennej były projekcje naszych produkcji filmowych. Życzymy kolejnych tak udanych imprez plenerowych.

Tekst i zdjęcia Krzysztof Godlewski


76
60