Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Anakonda w nocnej akcji ratowniczej na Bałtyku

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2014-11-30 Autor: Franczyk Michał

Dzisiaj w nocy (niedziela, 30 listopada) załoga śmigłowca ratowniczego W-3RM "Anakonda" udzieliła pomocy obywatelowi Szwecji który znajdował się na pokładzie promu Stena Vision. Mężczyzna uskarżający się na bóle w klatce piersiowej został przetransportowany na ląd i w stanie ogólnym dobrym przekazany obsadzie karetki pogotowia. To już 16 w tym roku akcja ratownicza z udziałem załóg samolotów i śmigłowców Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.

Dwie minuty przed godziną 2.00 załoga śmigłowca W-3RM "Anakonda" z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach otrzymała informację, że na pokładzie promu Stena Vision znajduje się 45-letni mężczyzna uskarżający się na ostre bóle w klatce piersiowej. W momencie otrzymania zadania jednostka płynąca z Karlskrony do Gdyni znajdowała się około 100 kilometrów na północny-zachód od Rozewia. O godzinie 2.15 na ratunek choremu mężczyźnie wystartowała "Anakonda" pod dowództwem st. chor. szt. pil. Waldemara Domańskiego. Po 30 minutach lotu ze znajdującej się nad promem maszyny opuszczony został ratownik, który udzielił poszkodowanemu pierwszej pomocy i przygotował go do transportu na ląd. Po 20 minutach chory został podjęty do śmigłowca za pomocą noszy. O godzinie 3.35 maszyna wylądowała na lotnisku w Gdyni, gdzie mężczyzna w stanie ogólnym dobrym został przekazany obsadzie karetki pogotowia.

Skład załogi śmigłowca:
- st. chor. szt. pil. Waldemar Domański - dowódca załogi;
- kpt. pil. Piotr Smolarek - drugi pilot;
- st. chor. szt. Dariusz Dudulski - technik;
- chor. Krzysztof Bilecki - ratownik.

Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ten wspiera załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.

W tym roku to już 16 akcja ratownicza z udziałem lotników morskich. Zaledwie tydzień temu załoga "Anakondy" ewakuowała z promu kobietę z podejrzeniem krwotoku wewnętrznego. Od początku lat 90-tych załogi samolotów i śmigłowców Marynarki Wojennej uczestniczyły w 558 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 294 osobom.

kmdr ppor. Czesław Cichy
31
19