Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Anakonda w akcji ratowniczej na Bałtyku

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2014-09-19 Autor: Franczyk Michał

Wczoraj (czwartek, 18 września) załoga śmigłowca W-3RM "Anakonda" z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej przeprowadziła akcję ratowniczą na Bałtyku. Pomocy potrzebował mężczyzna przebywający na jednostce turystycznej "Admirał III" znajdującej się 15 mil morskich na północny - zachód od Władysławowa.

Sygnał o potrzebie udzielenia pomocy z powietrza, dyżurna służba operacyjna Centrum Operacji Morskich ? Dowództwa Komponentu Morskiego otrzymała o godzinie 15:10. Z przekazanych przez Morskie Ratownicze Centrum Koordynacyjne informacji wynikało, że natychmiastowego transportu do szpitala wymaga mężczyzna z podejrzeniem padaczki. Do akcji został skierowany śmigłowiec W-3RM ?Anakonda? z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach. Maszyna wystartowała z płyty gdyńskiego lotniska o godzinie 15:32. Po około dziesięciu minutach lotu załoga dotarła w rejon prowadzonej akcji, gdzie na jednostkę opuszczony został ratownik. Po podjęciu chorego na pokład śmigłowca przy wykorzystaniu specjalnych noszy ?Anakonda? skierowała się w kierunku lądu. W-3RM wylądował na lotnisku w Gdyni o godzinie 16:10, gdzie chorego w stanie stabilnym przekazano obsadzie karetki pogotowia.

Skład załogi śmigłowca W-3RM "Anakonda":
- kpt. pil. Paweł Kalinowski - dowódca załogi;
- kpt. pil. Artur Kasprzak - drugi pilot;
- st. chor. szt. Edward Sokołowski - technik;
- chor. Krzysztof Wasylczuk - ratownik.

To była 10 w tym roku akcja ratownicza  na morzu udziałem lotników z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW). Od początku lat 90-tych załogi samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego uczestniczyły w 552 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 290 osobom.

BLMW jest obecnie jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa morskiego wspiera także załoga samolotu patrolowego Bryza dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.

kmdr ppor. Czesław Cichy
www.bl.mw.mil.pl

28
35