Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

"Anakonda" ratowała nurka na Bałtyku

Kategoria: Lotnictwo wojskowe Utworzony: 2014-08-11 Autor: Franczyk Michał

Załoga śmigłowca ratowniczego Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej uczestniczyła wczoraj (niedziela, 10 sierpnia) w akcji ratowniczej na Bałtyku. Pomocy potrzebował nurek z jednostki znajdującej się ponad 20 mil morskich na północny zachód od Darłowa. Poszkodowany w stanie ciężkim został przetransportowany na ląd i przekazany obsadzie karetki pogotowia.

O godzinie 12.26 załoga śmigłowca ratowniczego W-3RM "Anakonda" pełniąca dyżur na lotnisku 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie została zaalarmowana, że natychmiastowego transportu do szpitala wymaga nurek znajdujący się na jednostce oddalonej ponad 20 mil morskich (około 40 kilometrów) na północny zachód od lotniska. Z przekazanych załodze informacji wynikało, że poszkodowany wynurzył się gwałtownie z głębokości około 35 metrów. Maszyna pod dowództwem kmdr por. pil. Wojciecha Koliczki wystartowała o godzinie 12.39. Po 13 minutach lotu "Anakonda" znajdowała się już w rejonie akcji, gdzie jej załoga niezwłocznie przystąpiła do operacji podjęcia poszkodowanego. Na pokład jednostki opuszczony został ratownik st. chor. szt. Tomasz Witkowski, który udzielił nurkowi pierwszej pomocy i przygotował do operacji transportu dźwigiem do śmigłowca przy wykorzystaniu tzw. pętli ratowniczej. O godzinie 12.58 nurek był już na pokładzie "Anakondy", która po niecałej godzinie lotu (o 13.50) wylądowała na lotnisku w Gdyni Babich Dołach. Tam załoga przekazała poszkodowanego obsadzie karetki pogotowia.

Skład załogi śmigłowca ratowniczego:
- kmdr por. pil. Wojciech Koliczko (dowódca);
- kpt. pil. Marcin Głogowski (drugi pilot);
- st. chor. szt. Tomasz Witkowski (ratownik);
- st. chor. szt. Wiesław Warmiński (technik pokładowy).

To była 7 w tym roku akcja ratownicza na morzu z udziałem śmigłowca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW). Od początku lat 90 załogi samolotów i śmigłowców lotnictwa morskiego uczestniczyły w 549 akcjach ratowniczych, udzielając pomocy 288 osobom.

Utrzymywanie sił gotowych do ratowania zdrowia i życia w tzw. polskiej strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue) na Bałtyku to zadanie wynikające między innymi z podpisanej przez nasz kraj Międzynarodowej Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim. Strefa ta obejmuje obszar ponad 30 000 km2 powierzchni morza. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest obecnie jedyną w kraju formacją lotniczą utrzymującą ciągłą gotowość do prowadzenia akcji ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowe dyżury w systemie ratownictwa morskiego i lotniczego pełnią załogi śmigłowców typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również załoga samolotu patrolowego "Bryza" dyżurująca na lotnisku w Siemirowicach.

kmdr ppor. Czesław Cichy
www.bl.mw.mil.pl


26
26