Wyszukiwarka

Aviateam.pl na Facebook

Anakonda i Mi-8 w pokazie z okazji Święta Policji

Kategoria: Lotnictwo cywilne Utworzony: 2013-07-28 Autor: Franczyk Michał

24 lipca był dniem, w który polska Policja obchodziła swoje święto. Z tej okazji w Gdyni przy akwarium odbył się festyn rodzinny zorganizowany przez gdyńską Policję. Najciekawszym punktem imprezy był pokaz działań antyterrorystycznych i ratowniczych w Basenie Prezydenta.

W pokazie swoje umiejętności zaprezentowały grupy szturmowe Policji i Formozy, ratownicy Marynarki Wojennej RP, załoga jednostki Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR 3000 oraz holownika pożarniczego. W roli jednostki opanowanej przez terrorystów wcielił się dobrze już znany z poprzednich pokazów statek hydrograficzny "Zodiak".

W trakcie pokazu mogliśmy obejrzeć szturm Formozy z szybkich łodzi motorowych oraz desant policyjnych antyterrorystów z pokładu śmigłowca Mi-8T na pokład "Zodiaka" w celu odbicia opanowanego przez terrorystów statku. W wyniku działań poszkodowana została jedna osoba i konieczna była ewakuacja rannego śmigłowcem. Z pomocą przyleciała załoga śmigłowca ratowniczego Marynarki Wojennej RP W-3RM "Anakonda" z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach. Na pokład "Zodiaka" ze śmigłowca został opuszczony ratownik oraz nosze, przy pomocy których ranny został wciągnięty na pokład "Anakondy". Ten etap pokazu był dokładnym odzwierciedleniem realnych akcji ratowniczych, o których czytaliście zapewne na łamach naszego portalu lub w innych serwisach tematycznych niejeden raz.

W czasie ewakuacji jeden z komandosów znalazł się za burtą "Zodiaka". Do akcji wkroczyła Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, której załoga przy pomocy szybkiej łodzi motorowej podjęła rozbitka na pokład i przetransportowała na jednostkę SAR 3000. Następnym bardzo widowiskowym etapem pokazu było podjęcie z wody policyjnych antyterrorystów przy użyciu lin spuszczonych ze śmigłowca Mi-8, którzy ewakuowali się tam w wyniku pożaru, jaki wybuchł na statku. Pożar na "Zodiaku" ugasił holownik pożarniczy "Centaur II". Na koniec pokazu wszystkie jednostki biorące w nim udział zaprezentowały się szybkimi i efektownymi przepłynięciami i przelotem przed publicznością.

Był to już trzeci w tym roku pokaz zorganizowany w Gdyni, w którym mogliśmy oglądać kunszt załóg śmigłowców ratowniczych Marynarki Wojennej RP. Pierwszy tegoroczny pokaz z udziałem gdyńskiej "Anakondy" odbył się 13 stycznia z okazji XXI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, zaś drugi 28 czerwca z udziałem darłowskiego Mi-14PŁ/R z okazji Święta Morza.

Tekst i fot. Michał Franczyk  
51
40